Pokaż/Ukryj opcje strony

Znamy zwycięzcę VIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości

data publikacji: 8 Kwietnia 2013

autor: NBPortal

VIII edycję Olimpiady wygrał Damian Jelito, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. W toku trzystopniowych eliminacji zdystansował on 21 tysięcy uczniów, którzy zgłosili się do zawodów.

Informacja o zwycięstwie w Olimpiadzie Przedsiębiorczości była dla mnie kompletnym zaskoczeniem. Po zakończeniu zawodów centralnych miałem wrażenie, że poszło mi znacznie gorzej. Gdy rano zadzwonił do mnie pan doktor Piotr Wachowiak z informacją o wynikach, przez chwilę pomyślałem nawet, że może to żart. Bardzo się cieszę i serdecznie dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili − mówi Damian Jelito.

Swojej radości nie kryje również pani Sabina Pasiut – opiekun merytoryczny zwycięzcy, dla której wygrana jej ucznia jest pięknym zwieńczeniem 3 lat pracy włożonej w przygotowania do zawodów. – Damian już będąc w I klasie osiągnął bardzo dobry wynik w Olimpiadzie – zakwalifikował się do II etapu eliminacji okręgowych, a w zeszłym roku został również laureatem i zajął 6. miejsce – podkreśla pani Pasiut.

– O Olimpiadzie powiedział mi mój brat, który usłyszał o niej podczas lekcji. Pomyślałem wtedy, że bardzo fajnie byłoby wystartować w takim konkursie. Obecna edycja jest trzecią, w której biorę udział. Każdy przeczytany artykuł czy książka powodowały, że tematyka ekonomiczna stawała się dla mnie coraz ciekawsza, a przygotowania do Olimpiady łatwiejsze – opowiada zwycięzca. I dodaje: Olimpiada odpowiada moim zainteresowaniom, choć nie do końca zgadza się z wybranym w szkole profilem – mówi się, że moja klasa to profil medyczny (biologia-chemia-matematyka). Uważam jednak, że nie warto koncentrować się tylko na jednej dziedzinie, a przedsiębiorczością powinien wykazywać się każdy człowiek. Tego zresztą uczyła mnie moja nauczycielka – pani Sabina Pasiut.

Zawody centralne odbyły się 4 kwietnia br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wyłoniły one 25 laureatów spośród blisko 21 tysięcy licealistów zgłoszonych do eliminacji szkolnych, które miały miejsce w grudniu 2012 r. Zwycięzca uzyskał 99,25 punktów ze 125 możliwych do zdobycia, osiągając 6,75 pkt. przewagi nad zawodniczką, która zajęła drugie miejsce − Małgorzatą Urbanowicz, uczennicą Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Opolu. Wśród 10 najlepszych zawodników znaleźli się ponadto: Marcin Wroński oraz Dorota Ścibisz, uczniowie LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. S.I. Witkiewicza w Warszawie, Jakub Stasik z IX Liceum Ogólnokształcącego im. K. Hoffmanowej w Warszawie, Piotr Czukwiński z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli, Marcin Ciesielski i Wojciech Labuda z III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, Aleksandra Chadam z XXVIII LO im. J. Kochanowskiego w Warszawie oraz Mateusz Matuszewski z LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

Eliminacje centralne składały się z dwóch etapów. Najpierw zawodnicy rozwiązywali test wymagający wiedzy z zakresu ekonomii i zarządzania, a także znajomości zagadnień dotyczących hasła Olimpiady Przedsiębiorczości, które w tej edycji brzmiało „Ludzie w przedsiębiorstwie”, oraz dobrej orientacji w bieżących wydarzeniach ze świata gospodarki i biznesu. Następnie 25 zawodników, którzy uzyskali w teście najwyższe wyniki, przedstawiało przed Komisją przygotowane uprzednio prezentacjei broniło ich.

Dla laureatów i finalistów współorganizujące Olimpiadę uczelnie ekonomiczne przewidziały istotne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. 25 laureatów i ich opiekunowie merytoryczni otrzymają ponadto bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe: wysokiej klasy sprzęt komputerowy, palmtopy lub aparaty fotograficzne, ufundowane przez Partnerów Strategicznych Olimpiady, tj. Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Ponadto dla 10 najlepszych zawodników VIII edycji Olimpiady Bank BGŻ przewidział stypendia w wysokości 5 tys. zł. Natomiast szkoły zwycięzców zostaną wyróżnione zestawami publikacji przygotowujących do kolejnej edycji zawodów.

Z listą laureatów oraz z testem eliminacji centralnych można zapoznać się na stronie: www.olimpiada.edu.pl