Pokaż/Ukryj opcje strony

Znamy zwycięzcę dziesiątej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości

data publikacji: 14 Kwietnia 2015

autor: NBPortal

Dziesiątą edycję Olimpiady wygrał Szymon Łopocz, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewiczaw Raciborzu. W toku trzystopniowych eliminacji zdystansował 20 tysięcy uczniów, którzy zgłosili się do zawodów.

Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, bo solidnie przygotowywałem się do finału olimpiady. Powtarzałem zagadnienia z poprzednich edycji i dotyczące hasła zmiennego. Dużo czasu poświęciłem też na szlifowanie prezentacji. Oczekiwałem, że zdobędę tytuł laureata, ale nie spodziewałem się, że wygram. Jest to dla mnie najlepsza nagroda za trud włożony w przygotowania. Zdobytą wiedzę będę chciał wykorzystać w przyszłości w praktyce. Myślę o pracy na giełdzie lub założeniu własnej firmy − mówi Szymon Łopocz.

Swojej radości nie kryje również pani Judyta Bortel – opiekun merytoryczny zwycięzcy: Jestem niezmiernie szczęśliwa z powodu zwycięstwa Szymona. Wygranej życzyłam mu z całego serca. Jego ciążka praca oraz trud włożony w przygotowania zaowocowały zajęciem pierwszego miejsca w Olimpiadzie Przedsiębiorczości.

Zawody centralne odbyły się 9 kwietnia br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wyłoniły one 25 laureatów spośród ponad 20 tysięcy licealistów zgłoszonych do eliminacji szkolnych, które miały miejsce w grudniu 2014 r. Zwycięzca uzyskał 111,5 punktów ze 135 możliwych do zdobycia, osiągając 2 punkty przewagi nad zawodnikiem, który zajął drugie miejsce − Michałem Gałagusem, uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze. Wśród 10 najlepszych zawodników znaleźli się ponadto: Anna Boros z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego w Warszawie, Konrad Grabowicz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy, Kazimierz Czarnocki z LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. S. I. Witkiewicza w Warszawie, Nikodem Kramarz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy, Małgorzata Urbanowicz z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Opolu, Michał Radny z Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu, Zuzanna Moroz z IX Liceum Ogólnokształcącego im. K. Hoffmanowej w Warszawie i Konrad Szwarc z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Świebodzicach.

Eliminacje centralne składały się z dwóch etapów. Najpierw zawodnicy rozwiązywali test wymagający wiedzy z zakresu ekonomii i zarządzania, a także znajomości zagadnień dotyczących hasła Olimpiady Przedsiębiorczości, które w tej edycji brzmiało „Zarządzanie zmianą", oraz dobrej orientacji w bieżących wydarzeniach ze świata gospodarki i biznesu. Następnie pisali esej na jeden z trzech podanych tematów. 25 zawodników, którzy uzyskali w teście najwyższe wyniki, przedstawiało przed komisją przygotowane uprzednio prezentacje i broniło swoich prac.

Dla laureatów i finalistów uczelnie ekonomiczne współorganizujące Olimpiadę przewidziały istotne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. 25 laureatów i ich opiekunowie merytoryczni otrzymają ponadto bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe: wysokiej klasy sprzęt komputerowy, palmtopy lub aparaty fotograficzne, ufundowane przez Partnerów Strategicznych Olimpiady, tj. Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Natomiast szkoły zwycięzców zostaną wyróżnione zestawami publikacji przygotowujących do kolejnej edycji zawodów. Ponadto 25 szkołom, które zgłosiły największą liczbę zawodników, zostanie przekazana książka dotyczącą hasła przewodniego X edycji zawodów.