Pokaż/Ukryj opcje strony

Zawody szkolne XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

data publikacji: 15 Listopada 2011

autor: NBPortal

Zawody szkolne XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się w środę 9 listopada 2011 r. Do zawodów zgłoszonych zostało 12 710 uczniów z 805 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Duże zainteresowanie młodzieży po raz kolejny potwierdziło, że Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej cieszy się niesłabnącą popularnością i jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w Polsce.

Podczas zawodów tego etapu Olimpiady uczestnicy musieli zmierzyć się z trzyczęściowym zestawem pytań, który obejmował: pytanie opisowe nawiązujące do myśli przewodniej OWE, zadanie z podstaw ekonomii oraz 30 pytań testowych, w których należało wskazać najlepszą odpowiedź spośród czterech podanych.

Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do zawodów kolejnego etapu nastąpi do 5 grudnia 2011 r. Ogólnopolski finał XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej został zaplanowany na 24 i 25 marca 2012 r.

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne organizuje zawody nieprzerwanie od 1987 r. Komitetowi Głównemu Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej przewodniczy prof. dr hab. Stanisław Owsiak. Hasło przewodnie tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej brzmi „W poszukiwaniu nowego ładu ekonomicznego”. Honorowy Patronat nad jubileuszową XXV Olimpiadą Wiedzy Ekonomicznej objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Konstrukcja zawodów Olimpiady ma na celu nie tylko sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej, jak również sprzyja rozwojowi samodzielnego myślenia.

Olimpiada pomaga wyłaniać najbardziej utalentowaną młodzież do szkół wyższych i stara się wspierać dalszy jej rozwój. Przyczynia się ona także do upowszechniania wiedzy o współczesnej gospodarce.

Dla laureatów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz nauczycieli sprawujących nad nimi opiekę naukową, a także dla najlepszych szkół przewidziane są rokrocznie nagrody ufundowane przez mecenasów Olimpiady. Wśród nagród znajdują się między innymi: stypendia naukowe, nagrody pieniężne i rzeczowe, wyjazdy zagraniczne, staże i praktyki. Ponadto laureaci i finaliści Olimpiady są przyjmowani na kilkadziesiąt wyższych uczelni z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.

Olimpiadę Wiedzy Ekonomicznej wspierają między innymi: Wicepremier Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Gospodarki i Narodowy Bank Polski.

Więcej o Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej na stronie internetowej: www.pte.pl/owe.