Pokaż/Ukryj opcje strony

Wystawa "Euro, waluta europejska"

data publikacji: 5 Lutego 2013

autor: NBPortal

Narodowy Bank Polski i Komisja Europejska zapraszają na wystawę edukacyjną „Euro, waluta europejska”. Ekspozycję można oglądać od 26 lutego do 24 maja 2013 r. w siedzibie Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.

Wystawę „Euro, waluta europejska” przygotowała Komisja Europejska we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Ukazuje ona historię wspólnej waluty europejskiej oraz proces, który doprowadził do utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej. W atrakcyjny sposób przedstawiono również historię strefy euro, rolę euro w Unii Europejskiej i świecie oraz jej znaczenia dla obywateli. Wystawa zawiera także informacje na temat polityki gospodarczej UE, warunków uczestnictwa w strefie euro oraz perspektyw przyjęcia wspólnej waluty europejskiej przez Polskę.

W części poświęconej przyjęciu euro przez Polskę przedstawiono bilans korzyści i kosztów członkostwa w strefie euro oraz warunki niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty. W związku z prezentacją wystawy w Polsce przygotowano także specjalny panel prezentujący historyczny, sięgający początków XV wieku dorobek Polski, który stanowił istotny wkład w tworzenie zasad demokracji europejskiej oraz idei federalizmu w Europie.

Zwiedzający dowiedzą się również jak zabezpieczone są banknoty i monety euro, a także otrzymają pamiątkowy żeton i dyplom potwierdzający udział w wystawie. Najmłodsi widzowie będą mogli natomiast poznać banknoty i monety euro, grając w edukacyjne gry komputerowe i oglądając film animowany.

Ekspozycja została opracowana przez Komisję Europejską i zaprezentowana po raz pierwszy w Brukseli w 2007 r. Od tamtego czasu wystawa odwiedziła 10 krajów Unii Europejskiej i prawie 30 miast. Polska jest jedenastym krajem goszczącym wystawę.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 26 lutego do 24 maja 2013 r., od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-16.30 w Oddziale Okręgowym NBP w Krakowie, ul. Basztowa 20. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi ok. godziny.

Zachęcamy do zwiedzania ekspozycji zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane.

W sprawach rezerwacji przewodnika dla grup prosimy o wcześniejszy kontakt: e-mail: Leslaw.Wilczak@nbp.pl, tel. 12 61-85-221.