Pokaż/Ukryj opcje strony

"Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju"

data publikacji: 5 Maja 2014

autor: NBPortal

Z okazji 90. rocznicy powstania Banku Polskiego SA oraz wprowadzenia do obiegu nowej waluty naszego kraju – złotego polskiego – Departament Edukacji i Wydawnictw organizuje konferencję naukową i wystawę pt. „Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju”.

Celem obu wydarzeń, które odbędą się 8 maja br., będzie nie tylko przybliżenie postaci Władysława Grabskiego jako polityka i człowieka nauki, ale również przypomnienie efektów reform stabilizujących finanse państwa w trudnej sytuacji ekonomicznej, z jakimi borykała się Polska po odzyskaniu niepodległości.

Prelegentami konferencji będą wybitni znawcy problematyki ekonomicznej i gospodarczej okresu II Rzeczypospolitej oraz zasług Władysława Grabskiego na tym polu – prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), prof. Tomasz Borecki (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski), prof. Wojciech Morawski (Uniwersytet Warszawski), prof. Paweł Grata (Uniwersytet Rzeszowski), prof. Nikolaus Wolf (Humboldt University Berlin), prof. Ryszard Kokoszczyński i prof. Zbigniew Polański z Instytutu Ekonomicznego NBP. Konferencja została podzielona na 3 sesje – „Władysław Grabski – życie i dzieło”, „Reforma walutowa i gospodarcza” i „Znaczenie reform Władysława Grabskiego dla współczesności i przyszłości”. Otwarcia konferencji dokona Prezes Narodowego Banku Polskiego – prof. Marek Belka.

Wystawa poświęcona Władysławowi Grabskiemu i reformom stabilizującym finanse kraju zostanie otwarta w Oddziale Okręgowym NBP w Warszawie. Tematyka ekspozycji będzie składać się z kilku części. Przedstawione zostaną: historia rodziny Władysława Grabskiego, jego edukacja oraz działalność naukowa, początki kariery politycznej, udział w kolejnych rundach zmagań z inflacją i wspierania przemian polskiej gospodarki, dokonania na polu polityki wewnętrznej, inicjatywy zmierzające do powołania polskiego banku emisyjnego i wprowadzenia do obiegu nowej waluty (złotego polskiego). Wystawę wzbogacą oryginalne pamiątki po Władysławie Grabskim i zdjęcia archiwalne związane z epoką, w jakiej przyszło mu żyć i pracować. 

Uroczysty wernisaż wystawy będzie miał miejsce 8 maja 2014 roku o godz. 17.00 w siedzibie Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie. Otwarcia ekspozycji dokona Prezes Narodowego Banku Polskiego – prof. Marek Belka. Od 9 maja do 5 września 2014 roku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających.

Zapraszamy!


Zapraszamy do lektury nowej „Bankoteki” w której prezentujemy wspomnienia prof. Macieja Grabskiego, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Grzegorza Grabskiego, jakimi podzielili się z nami na temat Władysława Grabskiego. Uzupełnieniem tego wydania magazynu są zdjęcia licznych pamiątek po Władysławie Grabskim, które znajdują się w zbiorach Narodowego Banku Polskiego.
   

Władysław Grabski. Fot. Archiwum Rodziny Grabskich

Order Korony Rumunii przyznany Władysławowi Grabskiemu. Zbiory NBP

Etui z uszkodzonymi binoklami. Zbiory NBP