Pokaż/Ukryj opcje strony

Władysław Grabski bez tajemnic.

data publikacji: 9 Czerwca 2014

autor: NBPortal

Najnowsza wystawa w Narodowym Banku Polskim, zatytułowana "Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju" przybliża osobę Władysława Grabskiego – jednej z najważniejszych postaci życia politycznego i gospodarczego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przy tej okazji po raz pierwszy publicznie zaprezentowano bogaty zbiór materiałów i eksponatów pochodzących m.in. z prywatnych archiwów rodziny Grabskich.

 Władysław Grabski jest znany głównie jako twórca reformy walutowej i ojciec polskiego złotego. Jego ogromny wpływ na rozwój gospodarczy II Rzeczpospolitej brał się z tego, że nie unikał podejmowania trudnych decyzji i ponoszenia ich konsekwencji. Wyznawał zasadę, że podstawą zdrowego rozwoju życia gospodarczego oraz siły finansowania państwa jest zdrowa i silna waluta. W celu jej stworzenia i zachowania całe społeczeństwo musi ponosić znaczne ofiary. Wystawa NBP wychodzi jednak poza działalność polityczną i gospodarczą Władysława Grabskiego, przedstawiając jego osobę i dokonania w szerszej perspektywie. Odpowiada na pytania dotyczące jego pochodzenia, wychowania i edukacji oraz idei jakie kształtowały jego poglądy. Podkreśla również rolę jaką odgrywała w jego życiu rodzina czy działalność społeczna i naukowa.

Wystawa "Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju" przybliża w szerszej perspektywie obraz tego zasłużonego Polaka. Jej pierwsza część skupia się na rodzinie, edukacji i początkach kariery Władysława Grabskiego. W dalszych odsłonach widzowie poznają problemy ekonomiczne, z którym borykała się Europa po zakończeniu I Wojny Światowej. Ten kontekst pozwala lepiej zrozumieć najważniejsze dokonania Władysława Grabskiego przedstawione w kolejnych sekcjach wystawy – trzy etapy walki z inflacją w Polsce, drogę do reformy walutowej i utworzenia Banku Polskiego SA. Ekspozycja prezentuje także kluczowe osiągnięcia pozagospodarcze rządów Władysława Grabskiego – ustawy porządkujące stosunki z mniejszościami narodowymi i etnicznymi oraz Stolicą Apostolską i Kościołem Katolickim w Polsce. Końcową część wystawy poświęcono schyłkowym momentom kariery politycznej i okresowi, w którym Grabski skupił się na działalności naukowej i dydaktycznej. Podsumowanie jego osiągnięć i życia zostało przedstawione w odniesieniu do sytuacji międzynarodowej w jakiej przyszło pracować temu wybitnemu Polakowi. Wystawę uzupełniają unikalne eksponaty, które dotąd nie były prezentowane publicznie - ordery, przedmioty osobiste, zdjęcia z prywatnych archiwów oraz dokumenty z odręcznymi notatkami, które z całą pewnością pozwolą lepiej zrozumieć okres w jakim żył i pracował Władysław Grabski.

Wystawę można bezpłatnie zwiedzać od poniedziałku do piątku między 9:00 a 19:00 w Oddziale Okręgowym NBP przy Placu Powstańców Warszawy 4 w Warszawie.

Zapraszamy do lektury nowej „Bankoteki" w której prezentujemy wspomnienia prof. Macieja Grabskiego, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Grzegorza Grabskiego, jakimi podzielili się z nami na temat Władysława Grabskiego. Uzupełnieniem tego wydania magazynu są zdjęcia licznych pamiątek po Władysławie Grabskim, które znajdują się w zbiorach Narodowego Banku Polskiego.
 
                                                                     

Władysław Grabski. Fot. Archiwum Rodziny Grabskich

Order Korony Rumunii przyznany Władysławowi Grabskiemu. Zbiory NBP

Etui z uszkodzonymi binoklami. Zbiory NBP