Pokaż/Ukryj opcje strony

"Weekend z Prusem" w Nałęczowie

data publikacji: 27 Września 2012

autor: NBP

Wszystkich miłośników pisarza zapraszamy 29 i 30 września do Nałęczowa na pełen interesujących spotkań „Weekend z Prusem”.

Rok 2012 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Prusa – 19 maja obchodziliśmy 100 rocznicę śmierci Bolesława Prusa. Narodowy Bank Polski, chcąc uczcić jednego z największych polskich pisarzy, wprowadził do obiegu monety srebrne o nominale 10 zł i złote o nominale 200 zł oraz okolicznościowe dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold. Powiększone modele monet można będzie zobaczyć w Nałęczowskim Parku Zdrojowym, a także zrobić sobie na ich tle pamiątkowe zdjęcie w otoczeniu postaci w strojach z końca XIX wieku. Zostanie także otwarty punkt zamiany dwuzłotowych monet obiegowych na okolicznościowe 2 złote z wizerunkiem pisarza.

Bolesław Prus przez blisko 30 lat spędzał lato w Nałęczowie. Wypoczywał tu, leczył się z agorafobii, ale też pisał. W swoich felietonach utrwalił wizerunek Nałęczowa z przełomu XIX/XX wieku. Zapraszamy do przyłączenia się do głośnego czytania kronik Prusa o Nałęczowie, które będzie jednym z wydarzeń „Weekendu”. Dla wszystkich, którzy wezmą udział w czytaniu fragmentów „Kronik Tygodniowych”, przygotowaliśmy nagrody – reprinty „Tygodnika Ilustrowanego” z 1 czerwca 1912 roku, wydanego tuż po śmierci pisarza.

Pisarz był miłośnikiem ówczesnych „cudów techniki”, w tym fotografii i możliwości zapisania chwili w kadrze. Przy ławeczce z Prusem, w plenerowym atelier fotograficznym, można będzie otrzymać pamiątkowe zdjęcie, które wykona fotograf w stroju z epoki. Pisarza interesowała też jazda na bicyklu. Jak jeździło się na takim rowerze, pokaże w niedzielę Tomasz Karczewski z Historycznego Towarzystwa Sportowego w Warszawie. Tych, którzy lubią spacery, oprowadzi trasą „Śladami Prusa” przewodnik turystyczny Jan Denko. Z kolei Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie zaprasza do obejrzenia swoich zbiorów, w ten weekend – bezpłatnie.

Na parterze Pałacu Małachowskich odbędzie się konkurs „Wiedza się opłaca”. Jego zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody: reprinty „Tygodnika Ilustrowanego”, książki, monety dwuzłotowe, a także możliwość przejażdżki dorożką.

Nałęczowski „Weekend z Prusem” zakończy w niedzielę pokaz adaptacji „Lalki” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hassa – kino „Cisy” w Nałęczowskim Ośrodku Kultury zaprasza na godz. 15.00.

Wydarzenie zorganizował Oddział Okręgowy NBP w Lublinie we współpracy z: Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Nałęczowie, Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury oraz lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Honorowy Patronat nad imprezą objął Burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek.

Na wszystkie wydarzenia „Weekendu z Prusem” – wstęp wolny.