Pokaż/Ukryj opcje strony

Wciąż młodzi, a już przedsiębiorczy. Projekt, który procentuje

data publikacji: 26 Maja 2015

autor: NBPortal

Sukcesu nie da się osiągnąć na skróty, sukces trzeba wypracować. Człowiek przez całe życie podejmuje się działań, które mogą zaowocować w przyszłości. Współcześnie takie działania podejmują już najmłodsi, którzy na najwyższym poziomie swoich możliwość starają się zaznaczyć swoją obecność i indywidualność w świecie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Narodowy Bank Polski po raz szósty zrealizował projekt „Młodzi Przedsiębiorczy". Założeniem programu było wprowadzenie uczniów gimnazjum w świat biznesu. W świat, który upomni się o nich w przyszłości. Uczestnicy poznali tajniki mądrego inwestowania i bezpiecznego pożyczania pieniędzy. Wypracowali również własne sposoby osiągania zysków i inwestowania. Jak? Wszystko dzięki praktyce. Każdy zespół w Młodych Przedsiębiorczych założył własne przedsiębiorstwa w wirtualnej rzeczywistości. Współpracując zaangażowali się w analizę ryzyka, promocję firmy, a także budżetowanie. Pieczę nad projektami sprawował sztab osób w składzie: mentora, koordynatora, a także nauczyciela – opiekuna poszczególnej grupy.

W ramach projektu gimnazjaliści – na specjalnie zaprojektowanej platformie internetowej – zmagali się z zadaniami z zakresu ekonomii i gospodarki rynkowej. Program składał się z dwóch etapów:

  • Etap 1. Oszczędzanie i inwestowanie własnych środków oraz zarządzanie budżetem.
  • Etap 2. Założenie i prowadzenie wirtualnej firmy.

Dodatkowo organizatorzy przygotowali dla uczestników multimedialne lekcje, spotkania online z ekspertami, webinaria, a także publikacje i scenariusze zajęć o przedsiębiorczości.

Uwieńczeniem całego projektu jest uroczysta gala finałowa, która odbędzie się 15 czerwca br. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Prezentacja jest zwieńczeniem całorocznej pracy zespołów uczniowskich i ich opiekunów, dzięki której poznawali m.in. zasady konstruowania budżetu domowego, podstawy oszczędzania, zaciągania kredytów oraz zakładania własnej firmy. Prezentacja w Warszawie będzie miała charakter targów – na specjalnie przygotowanych mini stoiskach uczniowie z 10 zaproszonych przez nas zespołów pochwalą się efektami swojej dotychczasowej pracy i swoimi pomysłami.

Projekt Młodzi Przedsiębiorczy jest realizowany od 2009 roku. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 600 nauczycieli i 7500 uczniów z całej Polski. Projekt Młodzi Przedsiębiorczy jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego. Partnerem projektu jest Klub Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS NBP.