Pokaż/Ukryj opcje strony

VII edycja Olimpiady Przedsiębiorczości zakończona!

data publikacji: 16 Kwietnia 2012

autor: NBPortal.pl

Zwycięzcą tegorocznych zawodów został Rafał Wachowski, maturzysta z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łomży, który osiągnął najlepszy wynik spośród 50 finalistów Olimpiady Przedsiębiorczości.

Zwycięzca przyznał, że przygotowania rozpoczął już w II klasie, gdyż bardzo zależało mu na zdobyciu indeksu SGH – bowiem nagrodą dla 10 laureatów Olimpiady jest m.in. zwolnienie z rekrutacji na tę uczelnię.

Zawody centralne odbyły się 12 kwietnia br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wyłoniły one 25 laureatów spośród kilkunastu tysięcy licealistów, którzy w grudniu 2011 r. przystąpili do eliminacji szkolnych. Rywalizacja w finale była zacięta – zwycięzca uzyskał 92,0 pkt. ze 125 możliwych do zdobycia, wyprzedzając o 1 pkt. zawodnika, który zajął drugie miejsce – Mateusza Siekierskiego, ucznia IV LO im. T Kościuszki w Toruniu. Wśród 5 najlepszych zawodników znaleźli się ponadto: Piotr Czukwiński z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli, Marcin Wroński z LXIV LO im. S.I. Witkiewicza w Warszawie oraz Andrzej Surzyn z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie.

Uczniowie w finale zawodów musieli się zmierzyć z trudnymi zadaniami – w pierwszym etapie rozwiązywali test wiedzy, który sprawdzał znajomość zagadnień z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii i finansów. Pytania dotyczyły także tegorocznego hasła przewodniego Olimpiady – społecznej odpowiedzialności biznesu oraz bieżących wydarzeń ekonomicznych. Natomiast w drugim etapie zawodnicy przedstawiali i bronili przed komisją centralną przygotowaną uprzednio prezentację.

Olimpiadę zorganizowała Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma polskimi publicznymi uczelniami ekonomicznymi: SGH w Warszawie oraz uniwersytetami ekonomicznymi w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Partnerami Strategicznymi są Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. VII edycja Olimpiady została objęta patronatem honorowym Ministra Skarbu Państwa.

Olimpiada jest współfinansowana ze środków NBP, PAFW oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wspierają ponadto: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja BGŻ, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Studenckie Forum Business Centre Club.

Patronat medialny nad Olimpiadą objęły: „Rzeczpospolita”, „Głos Nauczycielski”, „Perspektywy”, NBPortal oraz Interkl@sa.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.olimpiada.edu.pl