Pokaż/Ukryj opcje strony

Rozstrzygnięcie konkursu „Mój Grunwald”

data publikacji: 25 Sierpnia 2010

autor: NBP

Bitewny tumult, rycerze polscy i krzyżaccy, konie oraz dwa nagie miecze znalazły się na pracach dzieci biorących udział w konkursie plastycznym zorganizowanym w Lublinie z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Konkurs, przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku 5 – 18 lat, został zorganizowany w ramach akcji „Śladami Grunwaldu w Lublinie", promującej monety „Wielkie bitwy: Grunwald". Udział w niej wzięło aż 700 młodych ludzi spędzających lato w mieście.

Jednym z najważniejszych celów konkursu było zainteresowanie młodych ludzi dziejami Polski, a przede wszystkim wydarzeniami z 1410 roku. Uczestnicy wykazali się nie tylko dobrą znajomością historii, ale umiejętnością wykorzystania wielu technik malarskich – prace zostały namalowane różnymi rodzajami kredek, pasteli i farb.

25 sierpnia br., w siedzibie Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie, komisja konkursowa wybrała najlepsze prace spośród 70 nadesłanych. W skład jury weszli przedstawiciele organizatorów: Narodowego Banku Polskiego, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie oraz kościoła pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej – wotum dziękczynnego Władysława Jagiełły.

Komisja przyznała 10 nagród oraz 14 wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych – do 10 lat oraz powyżej 10 lat.

Nagrody w kategorii do 10 lat:
1. Sylwia Jarzyna
2. Grzegorz Kułak
3. Kamil Choromański
4. Ola Kuchta
5. Sandra Kasperek

Wyróżnienia w kategorii do 10 lat:
1. Patryk Dyda
2. Ola Kułak
3. Maciej Kołkowicz
4. Aleksandra Wójcik
5. Agata Pawlak
6. Anna Baran
7. Daria Zielińska
8. Elżbieta Kot
9. Szymon Brzuch
10. Oliwia Okoniewska

Nagrody w kategorii powyżej 10 lat:
1. Justyna Jasińska
2. Aleksandra Leszczyńska
3. Martyna Dyda
4. Anna Maria Tkaczyk
5. Emma Kołodziejek

Wyróżnienia w kategorii powyżej 10 lat:
1. Anna Kaczmar
2. Mateusz Krzowski
3. Katarzyna Grabińska
4. Antoni Kołodziejek

Laureaci otrzymają w nagrodę srebrne monety kolekcjonerskie „Wielkie Bitwy: Grunwald" oraz książki. Wręczenie nagród odbędzie się 15 września br. o godz. 16.00, w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.