Pokaż/Ukryj opcje strony

19 tys. zawodników w etapie szkolnym Olimpiady Przedsiębiorczości

data publikacji: 5 Grudnia 2011

autor: NBPortal

1 grudnia w ponad tysiącu szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski odbył się I etap zawodów Olimpiady Przedsiębiorczości. Do bieżącej, VII edycji zgłoszono ponad 19 tysięcy zawodników.

W etapie szkolnym uczniowie zmierzyli się z testem z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, finansów i zarządzania. Pytania dotyczyły szerokiego wachlarza zagadnień – od finansów osobistych i funduszy inwestycyjnych po strategie konkurencji przedsiębiorstw, kapitał intelektualny i kryteria oceny pracowników. Padło pytanie o najcenniejszą markę świata, o bieżące notowania surowców, o liczbę spółek w RESPECT Index na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także o pozycję Polski w międzynarodowym rankingu „Doing Business 2012”. Szereg pytań dotyczyło też zasad i strategii społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, ponieważ hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest właśnie CSR.


- W mojej ocenie test był fajny, aczkolwiek kilka pytań zaskoczyło mnie – np. to o RESPECT Index. Mam jednak nadzieję na kwalifikację do drugiego etapu zawodów – mówi Rafał Chmura z II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Batorego w Warszawie.


- Największą trudność sprawiło moim zawodników pytanie dotyczące efektywności kampanii w ramach marketingu społecznie zaangażowanego – podkreśla pani Magdalena Żmiejko, nauczycielka przedsiębiorczości w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Białymstoku.


Wstępne wyniki poznamy już 6 grudnia br. – to dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 9 stycznia 2012 r., wtedy dokładnie dowiemy się, kto przechodzi do kolejnego etapu – w którym zmierzy się 1250 osób.


Najlepsi uczestnicy etapu okręgowego znajdą się w finale, który wyłoni 25 laureatów. Na zwycięzców czekają indeksy czołowych ekonomicznych uczelni w kraju, stypendia oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Wartościowe nagrody przewidziano także dla nauczycieli oraz szkół.


***


Celem Olimpiady jest promocja przedsiębiorczości oraz rozbudzanie i wzmacnianie wśród młodzieży postaw i zachowań przedsiębiorczych. W minionych sześciu edycjach wzięło udział łącznie ponad 100 000 uczniów.


Olimpiadę organizuje Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma polskimi publicznymi uczelniami ekonomicznymi: SGH w Warszawie, uniwersytetami ekonomicznymi w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Jednym z Partnerów Strategicznychi jest Narodowy Bank Polski.