Pokaż/Ukryj opcje strony

Konkurs „Z klasy do kasy” rozstrzygnięty

data publikacji: 28 Czerwca 2012

autor: NBPortal.pl

23 czerwca odbył się finał konkursu inwestycyjnego „Z klasy do kasy”. Zwycięzcą okazał się komitet „DeveLobsters” z Gimnazjum nr 6 w Koszalinie, który wywalczył dla siebie 10 tys. zł, 5 tys. dla szkoły i 3 tys. dla nauczyciela.

Celem projektu „Z klasy do kasy" była edukacja ekonomiczna młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, a w szczególności przybliżenie im zasad działania podstawowych instrumentów rynku kapitałowego, mechanizmów giełdy oraz problematyki oszczędzania.

W tegorocznej, szóstej edycji konkursu wzięło udział blisko 26 tys. uczniów z całej Polski. Zabawa polegała na inwestowaniu wirtualnych pieniędzy w dostępne na rynku instrumenty finansowe.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy - dotyczył inwestowania. Każda drużyna otrzymała wirtualne 100 tys. zł. Kwotę tę mogła zwiększyć zaciągając kredyt w wysokości do 50 tys. zł. Inwestowanie w akcje spółek WIG20, fundusze inwestycyjne, waluty, lokaty bankowe i złoto trwało 6 tygodni. Drugi etap – polegał na sprawdzaniu wiedzy ekonomiczno-finansowej uczestników. Po zakończeniu inwestowania, w każdym z województw odbyły się półfinały, w których udział wzięło po 20 najlepszych komitetów. Konkurs „Z klasy do kasy" rozstrzygnął finał ogólnopolski, podczas którego zwycięzcy półfinałów zmierzyli się w ogólnopolskim quizie z wiedzy ekonomicznej.

Drugie miejsce oraz nagrody w wysokości 5 tys. (dla komitetu), 3 tys. (dla szkoły) oraz 2 tys. (dla nauczyciela) otrzymał zespół „i_tak_wygramy" z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku. Trzecie miejsce zajął komitet „Dunkin Donuts" z II LO w Gdańsku otrzymując nagrody w wysokości 3 tys. (dla komitetu), 2 tys. (dla szkoły) oraz
1 tys. (dla nauczyciela).

Konkurs "Z klasy do kasy" jest współfinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego oraz Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Współorganizatorami są "Gazeta Wyborcza" oraz portal Wyborcza.biz. Partnerem akcji jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.