Pokaż/Ukryj opcje strony

„Finansoaktywni. Misja: podatki” – program edukacyjny Ministerstwa Finansów

data publikacji: 15 Kwietnia 2015

autor: NBPortal

Zapraszamy do nowego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni. Misja: Podatki". Kierujemy go do wszystkich uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Głównym celem jest pokazanie w przystępny sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki temu kształtujemy świadomość oraz przekazujemy wiedzę o podatkach.

Wszystkim, którzy przyłączą się do naszej misji, wyjaśnimy istotę i potrzebę płacenia podatków, a także płynące z tego korzyści. Natomiast nauczycielom, ułatwimy przekazanie tej wiedzy, dzięki atrakcyjnym materiałom edukacyjnym. Zdobyte umiejętności pozwolą uczniom na podejmowanie w przyszłości racjonalnych decyzji, które pomogą im odnieść sukces w życiu zawodowym. W kolejnych latach planujemy nowe misje między innymi z zakresu budżetu państwa i ułatwień dla podatników.

Zgłoszenie do programu jest bardzo proste. Wystarczy, że nauczyciel wypełni formularz zgłoszeniowy. Już w ciągu kilku dni na adres szkoły dostarczone zostaną bezpłatne materiały dydaktyczne. Opisują one zagadnienia podatkowe w sposób przystępny i atrakcyjny dla gimnazjalistów, tak aby pomóc im zrozumieć wszystkie zagadnienia.

W skład jednego zestawu wchodzi:

 • scenariusz lekcji „Poznaj podatki, kojarz korzyści" dla nauczyciela,
 • 2 plakaty edukacyjne,
 • 3 zestawy dwudziestu kart do gry edukacyjnej,
 • prezentacja Power Point,
 • animowany film edukacyjny,
 • 3 portfele z logo programu,
 • płyta CD z wszystkimi materiałami merytorycznymi programu.

Na podstawie zamówionego zestawu edukacyjnego nauczyciel przeprowadza dwie lekcje o podatkach. Po przeprowadzeniu pierwszej wybrany trzyosobowy zespół uczniów przygotuje pracę pisemną pod tytułem „Poznałem podatki, kojarzę korzyści". Na jej podstawie odbywa się debata. Od decyzji uczniów i nauczyciela zależy czy debata zorganizowana zostanie w ramach klasy, kilku klas, całej szkoły czy lokalnie z udziałem społeczności i zaproszonych gości.

Następnym etapem realizacji projektu jest rejestracja pracy konkursowej na stronie www.finansoaktywni.pl, w skład której wchodzą praca pisemna pt. „Poznałem podatki, kojarzę korzyści" oraz relacja z debaty – krótki opis wraz ze zdjęciami.

Termin przyjmowania prac mija 31 maja 2015 roku.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 8 czerwca 2015 roku. Jury wyłoni 16 zespołów wraz z nauczycielami będącymi ich opiekunami. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody:

 • 16 dwudniowych wycieczek do Warszawy dla szkół, z których będą wyłonione zwycięskie zespoły (48 uczniów oraz 16 nauczycieli). W ramach wycieczki zwycięzcy zwiedzą Ministerstwo Finansów oraz Sejm,
 • 16 tabletów dla nauczycieli – opiekunów zwycięskich zespołów,
 • 3 tablety dla uczniów jednego najlepszego zespołu,
 • 45 kompletów zestawów upominków dla uczniów pozostałych zwycięskich zespołów.

Zapraszamy do udziału w programie. Zadbajmy wspólnie o edukację finansową młodego pokolenia!

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej programu www.finansoaktywni.pl. Pytania związane z programem edukacyjnym „Finansoaktywni: Misja podatki" oraz z konkursem prosimy kierować na adres e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl lub dzwonić pod numer telefonu: 22 544 05 16.