Pokaż/Ukryj opcje strony

Finaliści IX edycji Olimpiady Przedsiębiorczości wyłonieni

data publikacji: 10 Marca 2014

autor: NBPortal

W pięciu miastach Polski: Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie, 6 marca br. odbyły się rozgrywki etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości, w których z ponad 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w zawodach wyłoniono 50 finalistów. Będą oni walczyć 10 kwietnia br. w finale Olimpiady o indeksy publicznych uczelni ekonomicznych oraz nagrody rzeczowe.

Gospodarzami zawodów okręgowych były największe publiczne wyższe uczelnie ekonomiczne - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz uniwersytety ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Uczniowie konkurowali ze sobą w dwóch etapach zawodów – najpierw rozwiązywali test wiedzy z zakresu ekonomii i zarządzania oraz zagadnień zgodnych z tegorocznym hasłem Olimpiady jakim jest „Własna firma”.

Następnie, najlepszych 50 zawodników w każdym okręgu przystąpiło do zmagań zespołowych. Grupy analizowały studia przypadków, a następnie prezentowały przed Komisją Okręgową rozwiązanie jednego z nich. Do finału zakwalifikowano 10 uczestników w każdym okręgu.

Z roku na rok obserwujemy zwiększający się poziom uczestników zawodów okręgowych, co potwierdziło się również w tym roku. Świadczy o tym rekordowo wysoki próg punktowy pozwalający na przejście do drugiego etapu eliminacji okręgowych. Uczestnicy wykazali się nie tylko dużą wiedzą podczas testu ale też umiejętnością jej przełożenia na praktykę w drugiej części zawodów. Rywalizacja wśród najlepszych była dość wyrównana. Uzyskane wyniki końcowe (nie tylko w Warszawie, ale tez w innych okręgach) zwiastują równie emocjonującą rywalizację podczas kwietniowego finału. – powiedział Bartosz Majewski, sekretarz Komitetu Okręgowego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Dla uczestników eliminacji okręgowych oraz ich szkół przygotowano nagrody. Wszyscy zawodnicy uzyskali uprawnienia do udziału w specjalnym kursie e-learningowym nt. rozwijania działalności biznesowej oraz otrzymali publikacje od Wydawnictwa Difin. Ich szkoły otrzymają rabat na licencję systemu antyplagiatowego „Antyściąga”. Jednej z nich – Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Chodzieży – przypadła ponadto w losowaniu nagroda specjalna Olimpiady – wysokiej klasy tablica interaktywna do prowadzenia zajęć multimedialnych, ufundowana przez firmę Plagiat.pl.

Lista finalistów oraz treść testów i zadań eliminacji okręgowych dostępna jest na stronie: www.olimpiada.edu.pl

Olimpiada Przedsiębiorczości to ogólnopolski trzyetapowy konkurs dla uczniów szkół ponadgimanzjalnych, którego celem jest promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży. Program zawodów obejmuje zagadnienia z zakresu ekonomii, zarządzania, psychologii i praktyki biznesowej. Hasło przewodnie IX edycji to „Własna firma”.

Współorganizujące Olimpiadę uczelnie ekonomiczne – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu – przewidziały znaczne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia dla finalistów i laureatów. Najlepsi zawodnicy otrzymają ponadto atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Nagrody przewidziano także dla nauczycieli i szkół. Opiekunowie laureatów otrzymają równie cenne nagrody rzeczowe, jak ich podopieczni. Szkoły zwycięzców zostaną wyróżnione zestawami publikacji ułatwiających przygotowania do kolejnej edycji zawodów. Ponadto 25 szkołom, które zgłosiły największą liczbę zawodników, została przekazana książka dotyczącą hasła przewodniego IX edycji zawodów.

Wyniki Olimpiady już czwarty rok uwzględniane są w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowywanym wspólnie przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”.

Olimpiada dofinansowana jest ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Partnerów Strategicznych Olimpiady – oraz z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wspierają m.in.: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej oraz Studenckie Forum Business Centre Club. Patronami medialnymi są „Głos Nauczycielski”, Perspektywy.pl, NBPortal oraz Interklasa.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z Biurem Olimpiady Przedsiębiorczości (tel. 22 564 9725, biuro@olimpiada.edu.pl).