Pokaż/Ukryj opcje strony

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy – już w pięciu miastach Polski!

data publikacji: 10 Lutego 2011

autor: NBPortal.pl

10 lutego o godz. 15:00 ruszają zapisy na kolejny semestr zajęć EUD w Warszawie, Katowicach, Białymstoku i Bełchatowie. Po raz pierwszy o indeks studenta EUD starać się też będą mogli uczniowie z Poznania, gdzie rusza inauguracyjny semestr zajęć. Inicjatywie patronuje Narodowy Bank Polski oraz Minister Edukacji Narodowej.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął swoją działalność w 2008 roku jako inicjatywa Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wsparcie Narodowego Banku Polskiego umożliwiło rozszerzenie działalności na inne miasta Polski. W 2009 roku programem objęte zostały dzieci z Katowic, Białegostoku i Bełchatowa. Lada dzień rusza kolejny ośrodek EUD – przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. „Uruchomienie zajęć w Poznaniu to ważny krok w rozwoju projektu EUD. Mam nadzieję, iż z pomocą kolejnych partnerów oraz wsparciu Narodowego Banku Polskiego takie zajęcia będziemy mogli oferować uczniom klas 5. i 6. szkoły podstawowej z wielu kolejnych miast” – mówi Marcin Dąbrowski, dyrektor Fundacji.
EUD funkcjonujący przy SGH w Warszawie ma do rozdania 160 indeksów, Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach i Poznaniu przyjmą na studia 120 małych studentów, zaś Uniwersytet w Białymstoku – 100. Ośrodek EUD w Bełchatowie przyjmie kolejną setkę.
Uczestnictwo w zajęciach EUD jest nieodpłatne – podkreśla Dąbrowski. Semestr zajęć obejmuje sześć spotkań trwających po 2 godziny lekcyjne. Spotkania mają charakter interaktywny i realizowane są w formule edutainment. Wykłady, prowadzone przez nauczycieli akademickich, służą zaznajomieniu słuchaczy z podstawami funkcjonowania gospodarki i zjawiskami ekonomicznymi, z jakimi dzieci spotykają się na co dzień. Podczas warsztatów, odgrywając rozmaite role - kierowników zespołów, negocjatorów, inwestorów giełdowych czy specjalistów ds. marketingu - młodzi studenci uczą się pracować w grupie, samodzielnie myśleć i planować oraz kształcą się w umiejętności przekładania wiedzy na praktykę. Semestr zajęć kończy się testem wiedzy i wręczeniem wartościowej nagrody najlepszemu studentowi danego ośrodka.
Oprócz zajęć stacjonarnych, studenci EUD mogą uczestniczyć w innych formach aktywności realizowanych za pośrednictwem strony internetowej programu (www.uniwersytet-dzieciecy.pl). Mali eksperci EUD prowadzą blogi ekonomiczne, tworzą komiksy promujące przedsiębiorczość. Najlepsi z nich są nagradzani. W ramach Uniwersytetu organizowane są również zajęcia dla rodziców, które mają pomóc w wychowaniu ekonomicznym dzieci i kształtowaniu u najmłodszych postaw przedsiębiorczych.
Walka o indeksy EUD rozpocznie się 10 lutego, punkt 15.00. Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona, a miejsca zapełniają się błyskawicznie. Podczas wrześniowej rekrutacji, limit miejsc w Warszawie wyczerpał się już po upływie godziny od uruchomienia formularza zapisów.
Formularz zapisów oraz szczegółowe informacje na temat programu zajęć dla każdego z ośrodków EUD, harmonogramu i miejsca spotkań dostępne są na www.uniwersytet-dzieciecy.pl.