Pokaż/Ukryj opcje strony

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy zaprasza na studia!

data publikacji: 21 Stycznia 2014

autor: NBPortal

Ruszyły zapisy na zajęcia Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Poznaniu, Wrocławiu oraz Kielcach. Niebawem rozpocznie się też nabór na zajęcia EUD w Warszawie, Katowicach, Rzeszowie oraz Białymstoku. EUD to projekt edukacji ekonomicznej skierowany jest do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych. Zajęcia rozpoczną się w marcu i potrwają do czerwca br. Uczestnictwo jest nieodpłatne. Program dofinansowany jest ze środków Narodowego Banku Polskiego, a Minister Edukacji Narodowej pełni nad przedsięwzięciem patronat honorowy.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski program edukacji ekonomicznej działający w siedmiu miastach: w Warszawie przy Szkole Głównej Handlowej, przy Uniwersytetach Ekonomicznych w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu, przy Uniwersytecie w Białymstoku, w Kielcach przy Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych oraz w Rzeszowie przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. Celem programu jest promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do bliższego zainteresowania się zagadnieniami gospodarczymi.

Semestr zajęć obejmuje sześć spotkań trwających po 2 godziny lekcyjne. Blok tematyczny skonstruowany jest w taki sposób, aby umożliwić małym studentom zaznajomienie się z podstawami funkcjonowania gospodarki i zjawiskami ekonomicznymi, z jakimi dzieci spotykają się na co dzień. W zbliżającym się semestrze, na zajęciach dowiedzieć się będzie można bardzo wielu ciekawych rzeczy. Oto niektóre z pytań, na które wykładowcy wraz ze słuchaczami zajęć, szukać będą odpowiedzi: dlaczego jedne kraje są biedne a inne bogate?, od czego zależy rozwój i dobrobyt?, skąd się biorą pieniądze?, czym jest marketing?, jak przekonać innych do swoich racji?, czy ekologia w biznesie się opłaca?, jak motywować innych do działania? oraz czy nauka się opłaca?

„W zakresie edukacji ekonomicznej najmłodszych mamy bardzo wiele do zrobienia. Cieszymy się, że dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego możemy sukcesywnie rozwijać się i upowszechniać ideę edukacji ekonomicznej” – wyjaśnia Marcin Dąbrowski, dyrektor Fundacji, która powołała do życia Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. W marcu 2014 roku w siedmiu miastach Polski ruszają kolejne edycje zajęć. W Warszawie, gdzie działamy od 2008 roku, będzie to już XIII edycja.

SGH przyjmie na „studia” 150 małych studentów, pozostałe ośrodki do rozdania mają po 120 indeksów. Uczestnictwo jest nieodpłatne. Aby zapisać dziecko na zajęcia EUD, należy w dniach aktywnej rejestracji przesłać zgłoszenie za pomocą formularza zapisów dostępnego na stronie www.uniwersytet-dzieciecy.pl. Terminy zapisów dla poszczególnych ośrodków EUD są następujące:
 

20 stycznia – 2 lutego 2014 r. – zapisy na zajęcia EUD w Poznaniu, Wrocławiu i Kielcach
3 – 16 lutego 2014 r. – zapisy na zajęcia EUD w Warszawie, Katowicach i Rzeszowie
10 – 23 lutego 2014 r. – zapisy na zajęcia EUD w Białymstoku

Każdy student EUD otrzyma indeks, do którego będzie zbierać pieczątki poświadczające uczestnictwo w zajęciach. Na podstawie zebranych stempelków uczestnicy EUD otrzymają zaliczenie semestru oraz dyplomy poświadczające ukończenie EUD. Warto dodać, że semestr zajęć kończy się testem wiedzy. Trzy osoby, które w danym ośrodku zdobędą najwyższy wynik z testu, otrzymają wartościowe nagrody.

W ramach Uniwersytetu organizowane są również zajęcia dla rodziców, które mają pomócw wychowaniu ekonomicznym dzieci i kształtowaniu u najmłodszych postaw przedsiębiorczych.

Szczegółowe informacje na temat programu zajęć dla każdego z ośrodków EUD, harmonogramu i miejsca spotkań dostępne są na: www.uniwersytet-dzieciecy.pl