Pokaż/Ukryj opcje strony

Dni Otwarte NBP w Szczecinie

data publikacji: 26 Września 2012

autor: NBP

W sobotę 8 września 2012 r. drzwi Oddziału Okręgowego NBP w Szczecinie zostały otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Do odwiedzenia „Skarbnicy wiedzy o pieniądzu” szczecinian zachęcały od 10 dni lokalne media.

Dla zwiedzających przygotowano specjalne stoiska, pokazy filmów i prezentacji oraz mini wykłady. Wystawę „Historia bankowości centralnej” wzbogacono specjalnie przygotowaną animacją. Zwiedzaniu wystawy towarzyszyły prelekcje i pokazy.

O powstaniu w 1924 r. Banku Polskiego SA oraz o reformie walutowej opowiadał np. sam Władysław Grabski, w którego rolę wcielił się aktor teatru Polskiego w Szczecinie-p. Adam Dzieciniak. Wszyscy nasi goście ze starannością wypełniali indeksy będące sprawdzianem wiedzy zdobytej podczas wizyty w banku. Poprawnie wypełniony indeks uprawnił do odbioru pamiątkowego brykietu ze zniszczonych pieniędzy. Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się kurs rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych. Z pozytywnym odbiorem spotkała się również nowa propozycja - stoisko numizmatyczne, na którym można było dokonać bezpłatnej ekspertyzy zbiorów monet i medali. Zbiory do wyceny przyniosło ponad 30 szczecinian. Z wyjątkowych dwóch wykładów o numizmatyce skorzystało łącznie 80 osób.

W kasach Oddziału większość zwiedzających dokonała wymiany monet dwuzłotowych na monety okolicznościowe. Przeprowadzono łącznie 10 testów wiedzy o NBP, 25 konkursów dla dzieci, wybito 1600 pamiątkowych żetonów. Oddział odwiedziło 1450 osób.

Ponadto w okresie 10-14 września odwiedziło nas 40 zorganizowanych grup szkolnych. Na liście rezerwowej na możliwość odwiedzenia banku czekało aż 13 grup, co potwierdza niemalejące zainteresowanie nauczycieli i ich uczniów taką formą edukacji. W tym roku przeważały w Szczecinie grupy młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Gościliśmy młodzież z terenu całego województwa - przyjechali do nas uczniowie m.in. z Koszalina, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Świdwina. Zwiedzający z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w prelekcji przygotowanej do wystawy Historia bankowości centralnej oraz w kursie rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych.

Pozostałe punkty zwiedzenia w interaktywny sposób prezentowały wiedzę na temat roli i zadań NBP. Pozwalały one uzyskać informacje niezbędne do wypełniania indeksów. Z satysfakcją podkreślamy, że otrzymaliśmy wiele wyrazów pozytywnego odbioru różnorodnych form prezentacji Skarbnicy Wiedzy o Pieniądzu.