Pokaż/Ukryj opcje strony

Bieguny Ekonomii z Markiem Kamińskim

data publikacji: 18 Czerwca 2012

autor: NBPortal.pl

W dniach 30 maja – 2 czerwca 2012 roku odbył się w Gdańsku-Sobieszewie obóz dla zwycięzców konkursu „Bieguny Ekonomii z Markiem Kamińskim”.

W obozie wzięły udział cztery zwycięskie drużyny:

  • Zespół „Dobrzyńskie Pantery" – praca „Śladami cudów Polski" - Publiczne Gimnazjum im. Adama Adamandego Kochańskiego w Dobrzyniu nad Wisłą – zwycięzcy w kategorii Gimnazja oraz w głosowaniu internautów na stronie www.biegunyekonomii.pl,
  • Zespół „Wojciech Chrzanowski" – praca „Roraima" - Zespół Szkół nr 27 Gimnazjum nr 32 w Bydgoszczy – drugie miejsce w kategorii Gimnazja,
  • Zespół „Step by step" – praca „Szlakiem świętokrzyskich legend" - Zespół Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim – zwycięzcy w kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne,
  • Zespół „Wielkopolskie podróżniczki" – praca „Pieszo przez Góry Świętokrzyskie" - I Liceum Ogólnokształcące w Kościanie – drugie miejsce w kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne.

Uczestnicy obozu wzięli udział w zajęciach inspirowanych wyprawami Marka Kamińskiego podzielonymi na cztery bloki tematyczne, związane z przygotowaniami do wypraw i poznawaniem świata.
Zajęcia rozpoczęły się od zajęć poświęconych sztuce przetrwania – survivalowi. Podczas kilkugodzinnej zabawy poznawano podstawowe zasady przeżycia w niesprzyjającym środowisku, m.in.: ekwipunek – wybór i przygotowanie, rozpalanie ogniska, wodę – drogę do sukcesu, schronienie od A do Z, terenoznawstwo, dzikie zwierzęta.

Później uczestnicy połączeni w pięć zespołów wzięli udział w podróży dookoła świata. Każda drużyna na swojej trasie napotkała pięć stacji symbolizujących kulturę odmiennych kontynentów. Na każdym z punktów odbył się krótki Quiz, w którym animator sprawdzał, czy grupa jest gotowa do wykonania zadania przybliżającego ją do końcowego sukcesu.

Konkurs „Bieguny Ekonomii z Markiem Kamińskim" polegał na opracowaniu projektu organizacji wycieczki szkolnej ze szczególnym uwzględnieniem biznesplanu i promocji.

Wycieczka szkolna – własna wyprawa – przygotowana dla grupy 10 osób, uczniów gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej. Doświadczenia zebrane w trakcie organizowania wyimaginowanej wyprawy uczniowie będą mogli w prosty sposób przełożyć na organizację dorosłych projektów. Kierunek wyprawy mógł być dowolny, ale nie znaczy to, że fantastyczny. Projekt musiał być jak najbardziej możliwy do zrealizowania. To właśnie oceniała komisja.

Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży ekonomią i zarządzaniem projektami, a przez to – różnymi dziedzinami wiedzy, odkrywanymi nie tylko w szkole, ale również indywidualnie. Nie od dziś wiadomo, że przedmioty związane z ekonomią nie są najbardziej lubianymi przedmiotami szkolnymi – uznaje się je powszechnie za trudne i mało użyteczne w codziennym życiu. Konkurs pokazał inne oblicze ekonomii oraz pomógł zrozumieć, jak planowanie projektów i budżetu potrzebne jest, aby osiągnąć sukces w wielu dziedzinach życia.

Organizatorami konkursu były: Narodowy Bank Polski i Instytut Marka Kamińskiego.