Pokaż/Ukryj opcje strony

Balcerowicz uczy dzieci ekonomii!

data publikacji: 22 Kwietnia 2013

autor: NBPortal

Profesor Leszek Balcerowicz spotkał się ze studentami Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Warszawie. Z młodymi aspirującymi ekonomistami rozmawiał o dobrobycie i rozwoju gospodarczym.

16 kwietnia 2013 r. profesor Leszek Balcerowicz gościł na Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym w Warszawie, gdzie uczył dzieci podstaw ekonomii. Studenci EUD, wspólnie z Profesorem, zastanawiali się nad tym, czym jest i od czego zależy dobrobyt; jakie są konieczne warunki rozwoju gospodarczego; co zwykle staje na przeszkodzie i uniemożliwia krajom bogacenie się. Te trudne zagadnienia ekonomiczne tłumaczył, posługując się analogią do samochodu. Aby samochód mógł szybko jeździć, wszystkie urządzenia musi mieć sprawne. Wystarczy jedna usterka, jedna wadliwa część, aby samochód nie jechał. Aby samochód nie wpadł w poślizg, potrzebuje umiejętnego kierowcy.

W drugiej części spotkania, podczas zajęć warsztatowych, młodzi ekonomiści szukali odpowiedzi na pytanie „Jak stać się tygrysem gospodarczym?”. W grupach rozważali potencjalnie możliwe polityczne posunięcia rządu, próbując odgadnąć ich wpływ na rozwój gospodarki. Studenci EUD teraz już wiedzą, że zlecenie przez bank centralny druku dwukrotnie większej liczby banknotów bądź narzucenie przez rząd stałej pensji dla wszystkich pracowników w wysokości 5 tys. zł mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski program edukacji ekonomicznej najmłodszych działający w siedmiu miastach: Warszawie, Katowicach, Białymstoku, Poznaniu, Kielcach, Lublinie i Rzeszowie. Celem programu jest promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi oraz zachęcenie młodzieży do bliższego zainteresowania się zagadnieniami gospodarczymi. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem pełni Minister Edukacji Narodowej.