Pokaż/Ukryj opcje strony

Aukcja numizmatów dla programu Skrzydła

data publikacji: 3 Czerwca 2011

autor: NBPortal.pl

Ciekawe okazy numizmatyczne, które trafiły do Caritasu w czasie akcji „Wymieńmy się!”, zostaną wystawione na licytację. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Caritas Polska i Narodowy Bank Polski zapraszają do udziału w charytatywnych aukcjach internetowych, z których całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz ubogich dzieci objętych Programem Skrzydła.

Podczas zeszłorocznej akcji charytatywnej kończącej okres denominacji - WYMIEŃMY SIĘ - prowadzonej wspólnie przez Caritas w Polsce i Narodowy Bank Polski na rzecz Programu Skrzydła, udało się zebrać prawie 220 tysięcy złotych. Polacy przekazali na ten szczytny cel miliony starych monet i banknotów, co pozwoliło na objęcie całoroczną pomocą w ramach Programu aż 298 dzieci.

Wśród przekazanych pieniędzy znalazło się wiele interesujących numizmatów, które zostały wyselekcjonowane i opisane. Wszystkich miłośników numizmatyki oraz tych, którym los ubogich dzieci nie jest obojętny, zapraszamy od 1 do 15 czerwca br. do odwiedzenia serwisu Allegro, gdzie pod adresem www.allegro.caritas.pl będzie można je wylicytować. Zebrana kwota zasili konto Programu Skrzydła, z którego pomocy korzysta obecnie ponad 3 tysiące dzieci z całej Polski.

Dodatkowo - wyjątkowo na tę akcję - po raz pierwszy w swojej historii Narodowy Bank Polski wystawi na licytację kopię modelu gipsowego złotej monety z wizerunkiem Jana Pawła II o nominale 100 zł. Przekazana przez NBP kopia modelu została opatrzona autografem prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Marka Belki i ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Wykonanie modelu gipsowego monety jest jednym z etapów w procesie jej produkcji. Oryginalne projekty graficzne, modele gipsowe oraz monety próbne są znajduja się w zbiorach Gabinetu Numizmatycznego NBP.

NBP przekazał także na licytację zestaw monet z Janem Pawłem II, zdjęcie ks. kardynała Stanisława Dziwisza z monetą upamiętniającą beatyfikację Jana Pawła II oraz zdjęcie ks. prymasa Józefa Glempa z monetą upamiętniającą 100. rocznicę urodzin ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Oba zdjęcia będą opatrzone autografem i zostaną przekazane na licytacje wraz z monetą widniejącą na portrecie.

Skrzydła to program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci - uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie wymagają pomocy w formie dożywiania, zakupu wyprawek szkolnych oraz dofinansowania do wycieczek. Program proponuje objęcie dziecka opieką finansową przez firmy i osoby prywatne, które poprzez deklaracje zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Obecnie Caritas w Polsce obejmuje opieką ponad 3000 dzieci.


WIĘCEJ O PROGRAMIE: www.Skrzydla.pl

Dodatkowe informacje:

Marta Walasik-Sałek, pr@caritas.pl, tel: 022 33 48 512
Przemysław Kuk, press@nbp.pl, tel. 022 653 27 34