Pokaż/Ukryj opcje strony

Waluty Świata

 • Waluta Maroka 16.06.2008

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Maroko to historyczna Berberia, będąca Zachodem „Mahreb al Aksa” dla pochodzących ze Wschodu Arabów. Nazwa Berberowie wywodzi się od grecko-łacińskiego określenia barbaroi – barbarzyńcy. Maroko – to europejskie zniekształcenie portugalskiej nazwy miasta Marrocos – Marrakesz.

 • Waluta Gruzji 16.06.2008

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Gruzini nazywają swój kraj Kartwelią (Sakartwelo). Na zachodzie Europy w średniowieczu przyjęto nazwę Georgia od tureckiego słowa Giurdżi. Wielokrotnie na terenie Gruzji krzyżowały się wpływy perskie i rzymskie. Na przełomie VII i VI w. p.n.e. przybysze z Miletu zakładali na terenie Kolchidy (Kolchowie to dawne plemię gruzińskie zamieszkujące tereny późniejszej zachodniej Gruzji) miasta, które stały się ważnymi centrami handlu wymiennego z sąsiednimi plemionami. Już w tym czasie wybijano srebrne monety zwane kolchidkami.

 • Waluta czeska i słowacka 16.06.2008

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Uważa się, że nazwę Czesi przyjęto od imienia osobowego naczelnika plemiennego. Niektórzy przyjmują zwrot Czech za skrót wyrazu "Czeladin" należącego do "czeladzi" jako ogółu mieszkańców kraju. Słowacy zaś to lud od dawnych czasów nazywający się słowiańskim.

 • Waluta Peru 11.06.2008

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Zgodnie z tradycją nazwa Peru pochodzi od imienia Pirua Pokari Manko, które przyjął władca Inków podczas koronowania. Według innych tradycji nazwa Peru pochodzi od rzeki o nazwie Beru. Natomiast Inkowie swój kraj nazywali Inkap Runm – wasalowie Inki.

 • Waluta Kanady 11.06.2008

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Po odkryciu Kanady w 1497 r. przez włoskiego żeglarza Giovanniego Cabota, pływającego pod angielską banderą, na jej terytorium przybyli Hiszpanie w poszukiwaniu złota. Kiedy Francuzi objęli kraj w posiadanie usłyszeli od Indian słowa "aca nada" (najprawdopodobniej wywodzące się od nazwy plemienia), które przyjęli jako nazwę kraju. W proces kolonizacji tej części Ameryki z czasem włączyli się Anglicy.

 • Waluta Tajlandii 11.06.2008

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Początki Tajlandii łączą się z migracją z południowo-zachodnich Chin plemienia Tajów, które opanowało górne dorzecze Menamu (obecnie terytorium Tajlandii).

 • Waluta Egiptu 10.06.2008

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Historyk grecki Herodot (V w. p.n.e.) określił Egipt jako "Dar Nilu". Jego grecka nazawa to Aigyptos.

 • Waluta Iranu 14.02.2007

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Nazwa Iran (na zdjęciu obok godło Iranu) pochodzi od starożytnego przymiotnika "Ariana (w irańskim języku pehlevi). Do 1935 r. nazwą urzędową kraju była Persja.

 • Waluta Meksyku 14.02.2007

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Meksyk (hiszp. Mexico) – nazwa wywodzi się od boga wojny Mexitli. W 1318 r. Aztekowie nadali ją osadzie założonej na palach wśród jezior stepowych dookoła świątyni Huitzilopochti. Hiszpanie podbite przez siebie ziemie nazywali Nową Hiszpanią.

 • Historia walut - w skrócie I 22.09.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Na świecie istnieje ponad sto różnych walut. Jednak tylko niektóre z nich mają znaczenie poza krajem, w którym są emitowane. Obserwując ciekawe wydarzenia na rynku walutowym, warto poznać podstawowe fakty dotyczące wybranych, głównych aktorów światowego rynku: dolara, euro, jena, funta i franka szwajcarskiego.