Pokaż/Ukryj opcje strony

Waluty Świata

 • Waluta Japonii 21.08.2015

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Rodowód współczesnej waluty japońskiej wywodzi się od srebrnych talarów, którymi płacili kupcy amerykańscy i europejscy za herbatę, jedwab, porcelanę i sztaby złota. Talar nazywano okrągłą monetą, co oznaczało po japońsku "jen".

 • Waluta Indonezji 21.08.2015

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Indonezja - rozległy archipelag wysp pomiędzy Azją i Australią o niezwykle skomplikowanym składzie etnicznym. Niepodległość Indonezja proklamowała dopiero w 1945 roku. Do dziś, w niektórych rejonach kraju - zamiast pieniędzy - utrzymuje się wymiana towarowa. Podstawową jednostką pieniężną Republiki Indonezji od 17 sierpnia 1945 r. jest rupia - starożytny miernik wartości w handlu, podobnie jak bydło środek wymiany. Pierwsze banknoty po odzyskaniu niepodległości emitował rząd Indonezji.

 • Waluta Indii 21.08.2015

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Przez cały okres starożytny do średniowiecza, począwszy od okresu kultury Harappy (ok. 2500 p.n.e.–1550 r.) ludność dzisiejszych Indii przyjęła jako podstawowy środek płatniczy zboże. Gospodarka pieniężna zaistniała w Indiach dopiero za czasów Buddy. Pierwszymi monetami były płaskie płytki srebra lub brązu, nieregularne w kształcie, z dosyć dokładną wagą, bez inskrypcji.

 • Waluta Iraku 21.08.2015

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Irak leży w dorzeczu dwóch wielkich rzek - Tygrysu i Eufratu, okalając tereny dawnej Mezopotamii. Już na terenie starożytnej Mezopotamii istniał ożywiony handel wymienny. Miernikiem wartości były m.in. zwierzęta domowe, skóry, sukno. Kolejno panujący Persowie przejęli system monetarny od Lidyjczyków. Obecna nazwa dinara irackiego przeszła w średniowieczu do terminologii arabskiej pod nazwą dirheme.

 • Pieniądz Afryki Wschodniej 12.08.2015

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Historycy zaliczają do Afryki Wschodniej niepodległe państwa: Burundi, Kenię, Ruandę, Tanzanię, Ugandę. W miarę rozwoju gospodarczego w miejscach targowych na wybrzeżach oraz w okolicach jezior wymieniano m.in. sól, proso, skóry zwierzęce. Wśród państw Afryki Wschodniej najwcześniej, bo w 1932 r., znalazły się w obiegu banknoty banku etiopskiego.

 • Waluta Argentyny 14.01.2009

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Pierwsze pieniądze, jakich używano od końca XVI w. na terenie Argentyny, sprowadzono z Hiszpanii – głównie złote escudo i srebrne reale.

 • Waluta Brazylii 14.01.2009

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Nazwa państwa Brazylia pochodzi od rosnącego na jej terenach drzewa "pau brasil" (drzewo brazylijskie), z którego uzyskiwano farbę koloru rozżarzonego węgla.

 • Watykan i jego waluta 13.01.2009

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Nazwa Watykan pochodzi od łacińskiego Vaticanus, prastare rzymskie Vaticinia to "miejsce śpiewania wróżb". Niektórzy historycy wywodzą nazwę od osiedla granicznego Etrusków z Rzymem – Vaticum.

 • Waluta Afganistanu 13.01.2009

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Nazwa kraju funkcjonuje dopiero od połowy XVIII w., gdy plemię Afganów zapanowało nad innymi plemionami. Słowo "Afgan" jest literacką przeróbką dawnej własnej nazwy "Pachtun". Od nazwy kraju wywodzi się też afgan - kobierzec pochodzący z Azji Środkowej.

 • Waluta Sudanu 13.01.2009

  Wiedza > Numizmatyka > Waluty Świata

  Po odkryciu Senegalu Portugalczycy dotarli do Sudanu, kraju czarnych Murzynów, i nadali mu nazwę Gwinea. Nazwa Gwinea jest podobno zniekształconą formą nazwy Ghana, którą Portugalczycy usłyszeli w Maghrebie. Zdaniem Leona Afrykańczyka nazwa Gwinea to zniekształcona forma nazwy miasta Dżenne, znanego w Maghrebie jako wielki rynek i ośrodek naukowy. Od 1481 r. do wybrzeża stosowano nazwę Gwinea. Nazwa angielskiej monety "złota gwinea" pochodzi stąd, że moneta ta została po raz pierwszy wybita w 1662 r. ze złota przywiezionego z Afryki Zachodniej przez Afrykańską Kompanię Kupców Londyńskich.