Pokaż/Ukryj opcje strony

Waluta Peru

data publikacji: 11 Czerwca 2008

autor: Aleksander Pruszak

Zgodnie z tradycją nazwa Peru pochodzi od imienia Pirua Pokari Manko, które przyjął władca Inków podczas koronowania. Według innych tradycji nazwa Peru pochodzi od rzeki o nazwie Beru. Natomiast Inkowie swój kraj nazywali Inkap Runm – wasalowie Inki.

Starożytni Inkowie zamieszkujący Peru nie znali monet. Prowadzili między sobą handel wymienny niewielkich nadwyżek produktów, wytworzonych we własnych gospodarstwach.

Pierwsze monety pessos i talary pojawiły się w Peru w 1568 r. Mimo że peruwiańskie mennice produkowały monety w dość dużych ilościach, to jednak nie znalazły one zastosowania na rynku lokalnym, ponieważ były wywożone drogą morską do Europy i Azji.

Zarządzeniem króla Hiszpanii Filipa V (obowiązującym od 1748 r.) upaństwowiono prywatne kopalnie kruszców i mennice. Decyzję podjęto, aby zabezpieczyć monety przed fałszowaniem i obcinaniem ich obrzeża przez, chcących się nieuczciwie wzbogacić, fałszerzy. Określono także nowe zasady ich produkcji.
Pierwszą, rodzimą jednostką pieniężną obowiązującą w Peru w latach 1863–1985 był sol (po hiszpańsku – słońce), który dzielił się na 100 centavos. Do nadania tej nazwy przyczynili się sami Inkowie – jako czciciele słońca wyrabiali ze złota misterne maski w podobnym kształcie.

Od 1986 r. do czasu reformy banknotowej na terenie Peru obowiązywała waluta inti, dzieląca się na 100 centymów. Nazwa centym wywodzi się od łacińskiego słowa centum (100) i stanowi setną część pewnej całości w dziesiętnym systemie pieniężnym.

Od 1991 r. jednostką monetarną Peru jest nowy sol dzielący się na 100 centymów. Obecne monety bije się przeważnie z mosiądzu i stopu miedzioniklowego. Emitowane są też monety złożone z rdzenia i pierścienia. Ciekawostką jest to, że przy określaniu nominałów współczesnych monet Peru wykorzystywane są nie tylko cyfry, ale i alfabet Braille`a dla niewidomych.

Pierwsze pieniądze papierowe w Peru wprowadzono do obiegu w 1879 r. Poszczególne nominały banknotów współczesnych drukuje się, ze względów bezpieczeństwa, w kilku wytwórniach, na specjalnym papierze odrębnym gatunkowo.