Pokaż/Ukryj opcje strony

Waluta Brazylii

data publikacji: 14 Stycznia 2009

autor: Aleksander Pruszak

Nazwa państwa Brazylia pochodzi od rosnącego na jej terenach drzewa "pau brasil" (drzewo brazylijskie), z którego uzyskiwano farbę koloru rozżarzonego węgla.

Pierwszym odkrywcą lądu był portugalski żeglarz Pedro Alvares Cabral, dowódca flotylli. Dopłynąwszy w marcu 1500 r. do nieznanego lądu Portugalczycy postawili na jego brzegu krzyż. Cabral polecił załodze uklęknąć i go ucałować. Podobnie uczynili zgromadzeni tam Indianie. Na znak tego faktu Cabral nazwał nowo odkryty ląd "Wyspą Prawdziwego Krzyża".

Zdaniem historyków środowisko tropikalne Brazylii nie pozwalało wcześniej na powstanie bardziej skomplikowanych stosunków społecznych. Indianie żyjący w zamkniętym środowisku, przywiązujący jednocześnie duże znaczenie do czystości rasy, zobowiązani byli do szukania żon po sąsiedzku, wśród szczepów tej samej krwi. Związki te sprzyjały powstaniu wymiany drobnych nadwyżek produktów między szczepami – dwa jajka, garść pieprzu, wiązka jarzyn, kilka rzędów paciorków.

Kiedy w 1500 r. Brazylia została kolonią portugalską, pierwsze obiegowe monety, srebrne reale pochodziły z Korony. Własne monety ze srebra i złota zwane klipami (forma wieloboku) bili osadnicy holenderscy.

Praktykowano oddawanie wydobytego złota do Maisons de Fondation, skąd eksplorator kopalni po zapłaceniu podatku Korony otrzymywał je w formie sztab oznaczonych wagą, próbą, numerem i herbem królewskim. Za złoto w sztabach przynoszone do mennicy w Rio de Janeiro jego właściciele otrzymywali w zamian monety – półdublony wartości ośmiu piastrów hiszpańskich. W 1865 r. srebrne i złote monety prawie całkowicie zniknęły z obiegu. Pierwsze pieniądze papierowe w Brazylii pojawiły się w końcu XVIII w. i były przeznaczone przede wszystkim dla poszukiwaczy diamentów. Były w formie kwitów i mogły być wymieniane na złote monety. W efekcie inflacji, zmieniająca się dość szybko wartość brazylijskiej waluty spowodowała, że wypuszczono znaczne ilości różnorodnych monet i olbrzymią ilość banknotów. Używano też banknoty nieobowiązujące, na których nadrukowywano nowy nominał, przywracając im wartość płatniczą.

System monetarny, obowiązujący w latach:

 • 1833-1942: 1000 reis = 1 milreis,
 • 1942-1967: 100 centavos = 1 cruzeiro,
 • 1967-1985: 1000 old cruzeiros = 1 cruzeiro novo,
  100 centavos = 1 novo cruzeiro,
 • 1986-1989: 1000 cruzeiros novos = 1 cruzado,
  100 centavos = 1 cruzado,
 • 1990-1993: 100 centavos = 1 cruzeiro,
  1 novo cruzado = 1 cruzeiro,
 • 1993-1994: 1000 cruzeiros = 1 cruzeiro real,
 • 1994: 2750 cruzeiros reals = 1 real,
  100 centavos = 1 real.

System dziesiętny wprowadzono w 1942 r. Nazwa waluty „cruzado" wywodzi się od umieszczonego na monetach krzyża jerozolimskiego. Monety emisji 1993 r. posiadają wizerunki zwierząt z brazylijskiej puszczy: papugi, mrówkojada, jaguara z młodym, wilka. Wszystkie nowe monety bite są z nierdzewnej stali i noszą wizerunek „wolności" – symbol politycznej swobody. Na banknotach cruzeiro umieszczono sceny z brazylijskiej historii, tradycji, kultury, przyrody. Awers banknotu 500 cruzeiros przedstawia różnorodność flory i fauny amazońskich lasów tropikalnych. Niespotykaną formą graficzną wśród walut innych państw, jest umieszczenie na banknotach brazylijskich niektórych nominałów dwóch identycznych portretów odwróconych do siebie i dwóch dwustronnych znaków wodnych.

Dla upamiętnienia 500-lecia Brazylii, 22 kwietnia Bank Centralny wyemitował okolicznościowy banknot obiegowy o nominale 10 reali. Na awersie banknotu umieszczono: portret Pedro Alvaresa Cabrala, pracujących Indian, florę i faunę. Na rewersie twarze mieszkańców Brazylii. Banknot wykonano na papierze z włókna polimerowego, odznaczającego się wysoką trwałością materii.