Pokaż/Ukryj opcje strony

Zabezpieczenia banknotu kolekcjonerskiego "Jan Paweł II"

data publikacji: 18 Września 2006

autor: NBPortal

Banknot kolekcjonerski „Jan Paweł II” posiada szereg nowoczesnych zabezpieczeń przed ewentualnym fałszerstwem, dzięki którym łatwo można odróżnić oryginał od falsyfikatu. Choć zabezpieczenia tego rodzaju były już wykorzystywane, te są wyjątkowe – zostały przedstawione m.in. jako symbole związane z Janem Pawłem II i Kościołem.

Jako wizerunek znaku wodnego został wykorzystany herb papieski Jana Pawła II. W tle krzyża pasterskiego można zaś zobaczyć tzw. linie giloszowe z powtarzającymi się wizerunkami ryby, krzyża oraz napisu: RP.

Na banknocie pięciokrotnie zastosowano mikrodruki, pod lupą można miedzy innymi zobaczyć nazwy państw, które Jan Paweł II odwiedził podczas swych papieskich pielgrzymek. Wypełniają one zarysy kontynentów widocznych na globie ziemskim.

Na obydwu stronach banknotu wprowadzono też motyw kluczy Piotrowych. Na stronie przedniej widoczne są, w kwadratowym obramowaniu, białe klucze Piotrowe spięte sznurem. Natomiast na stronie odwrotnej są one przedstawione w kolorze oliwkowym. Jest to tzw. recto-verso – elementy z obu stron banknotu uzupełniają się tworząc całość widoczną pod światło. Z kolei napis „JP II" widoczny jest na banknocie w zależności od kąta patrzenia – jest to tzw. efekt kątowy.

Część elementów graficznych banknotu jest widoczna dopiero w świetle ultrafioletowym. Dla przykładu , na stronie przedniej banknotu w świetle UV można zobaczyć świecący na czerwono i seledynowo herb papieski Jana Pawła II pojawiający się z prawej strony postaci papieża. Natomiast na stronie odwrotnej banknotu w świetle UV widoczne są klucze Piotrowe w kwadratowym obramowaniu, w kolorze pomarańczowym.

Wszystkie banknoty mają serię literową JP nawiązującą do inicjałów Papieża.