Pokaż/Ukryj opcje strony

Rodzaje zabezpieczeń banknotów kolekcjonerskich i obiegowych

data publikacji: 18 Września 2006

autor: PWPW S.A.

Banknoty - kolekcjonerskie i obiegowe - posiadają zwykle kilkanaście zabezpieczeń kilku rodzajów, a bywa, że kolekcjonerskie banknoty posiadają również "specjalne" zabezpieczenia nie stosowane przy banknotach obiegowych. Wszystkie można podzielić na trzy grupy: zabezpieczenia w papierze, w druku i optyczne. Oprócz roli ochronnej spełniają one także często inne funkcje - dają możliwość błyskawicznego rozpoznania ewentualnego falsyfikatu i ułatwiają rozpoznawanie osobom niedowidzącym i niewidomym.

Banknoty emitowane przez NBP produkowane są w przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A.). Eksperci PWPW S.A. komponują zabezpieczenia w taki sposób, by każdy mógł zweryfikować autentyczność banknotów nawet na "pierwszy rzut oka". W polskich banknotach, będących obecnie w obrocie, zabezpieczeniami są chociażby: wypukłość elementów nadrukowanych techniką stalorytu, precyzja grafiki, i czytelność mikrotekstów, znak wodny i wprowadzona w papier nitka zabezpieczająca.

Zabezpieczenia w papierze

W naturalnym odruchu ludzie oglądają banknoty "pod światło", poszukując zabezpieczenia znanego już w średniowieczu - znaku wodnego. Choć istnieje wiele rodzajów znaków wodnych, najbardziej wyszukanym jest znak wielotonowy. Często jest to portret (a w przypadku banknotu "Jan Paweł II" - godło Jana Pawła II), postrzegany jako rysunek misternie wykonany za pomocą jaśniejszych i ciemniejszych walorów. Znak wodny to jednak tylko jedno z możliwych zabezpieczeń. W strukturze papieru umieszczone są również nitki oraz inne elementy.

Zabezpieczenia w druku

O kolejne zabezpieczenia można wzbogacić banknoty na etapie druku. Są to np. tła giloszowe (wielobarwne rysunki powstałe z cienkich, przecinających się linii), tła reliefowe (rysunki sprawiające wrażenie trójwymiarowej przestrzeni), druk irysowy (płynne przejścia jednego koloru w drugi), czy recto-verso (widoczny "pod światło" rysunek, który powstaje z uzupełniających się elementów graficznych umieszczonych po obu stronach banknotu). W druku banknotów wykorzystuje się także farby specjalne, między innymi magnetyczne, świecące w ultrafiolecie (UV), niewidoczne w podczerwieni.

Bardzo często PWPW S.A. stosuje również klasyczne rozety i mikrodruki. Wykorzystanie stalorytu zaś pozwala na wprowadzenie tzw. efektu kątowego - przy odpowiednim ustawieniu względem padającego światła można dostrzec element, który dzięki układowi linii wyróżnia się z tła. Wszystkie te zabezpieczenia może dostrzec każdy z nas. Często wystarczy dokładniejsze obejrzenie banknotu, znalezienie 2-3 elementów, by zorientować się czy mamy do czynienia z oryginałem czy nieudolna podróbką.

Zabezpieczenia optyczne

Bardzo efektownymi zabezpieczeniami, wykorzystywanymi zwłaszcza w banknotach i dokumentach, są hologramy. Najbardziej znane są hologramy metalizowane zawierające zmieniające się wzory. Coraz częściej stosuje się jednak folie transparentne. W celu lepszego zabezpieczenia można również hologram częściowo zadrukować (np. umieszczając na nim fragment numeru dokumentu). Możliwe jest też indywidualizowanie hologramu poprzez grawerowanie laserowe w jego obszarze.

Innym zabezpieczeniem jest zastosowanie farby optycznie zmiennej. Jej kolor zmienia się w zależności od kąta obserwacji. Przykładowo na banknocie obiegowym o nominale 100 zł, element umieszczony na prawo od portretu zmienia kolor z fioletowo-różowego na złotozielony. Należy jednak pamiętać, że pojedyncze zabezpieczenie - nawet efektowne i przyciągające wzrok - nie przesądza jednoznacznie o autentyczności druku. Aby mieć pewność, należy sprawdzić inne zabezpieczenia.