Pokaż/Ukryj opcje strony

Jak budować kolekcje - pierwsze kroki!

data publikacji: 2 Sierpnia 2006

autor: Piotr Bykowski

Jak budować kolekcje monet, banknotów czy papierów wartościowych? Pierwsze kroki - od czego zacząć, jak zdobywać informacje, gdzie i jak pozyskiwać przedmioty do kolekcje?

Zanim przystąpimy do budowy kolekcji, warto najpierw zainwestować w literaturę i zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę na temat zbieranych monet. Pozwoli to nam na racjonalne budowanie kolekcji i uniknięcie wielu rozczarowań, które często spotykają początkujących kolekcjonerów, choćby wtedy, kiedy nabyta za duże pieniądze moneta okazuje się falsyfikatem.

Polecamy szczególnie katalogi numizmatyczne, z których w Polsce najbardziej znane są katalogi monet polskich Fischera i Parchimowicza, zaś jeśli chodzi o monety świata, nieocenioną pomocą będzie katalog Krausego.

Czasami zaczyna się od tego że otrzymujemy jakąś monetę w prezencie, potem pojawia się zainteresowanie numizmatyką i jak łykniemy przysłowiowego "bakcyla" zbieractwa to zaczynamy się zastanawiać - skąd by tu zdobyć następne egzemplarze do powstającego właśnie zbioru?

Zanim jednak zaczniemy gonić za nowymi nabytkami, warto wstępnie określić zakres tematów jakie w danej dziedzinie nas interesują. Wszystkiego mieć nie można, a specjalistyczne zbiory zwykle są bardziej interesujące i wartościowe.

Oczywiście naturalnym wyborem będzie budowanie zbioru monet polskich, warto jednak zastanowić się nad okresem, który nas szczególnie interesuje.

Najbardziej popularne jest zbieranie monet Polski międzywojennej, oraz monet powojennych, ale monety Polski królewskiej są także bardzo ciekawe. Można też rozważyć budowanie zbioru wokół określonego tematu i zbierać np. monety ze zwierzętami, o tematyce sportowej, czy też związane z określoną postacią historyczną jak np. Jan Paweł II.

Kolekcjonowanie czy to monet czy to jakichkolwiek innych obiektów z definicji polega na pozyskiwaniu eksponatów z różnych źródeł. Jest kilka sposobów pozyskiwania nowych eksponatów. Klasyczny sposób wzbogacania kolekcji to wymiana z innymi kolekcjonerami. Dlatego warto sprawdzić gdzie w naszej okolicy odbywają się spotkania kolekcjonerskie.

Prawie w każdym większym mieście istnieją takie miejsca gdzie mniej lub bardziej regularnie można spotkać się z innymi osobami zainteresowanymi numizmatyką. Informację o tym gdzie i kiedy takie spotkania się odbywają są często dostępne w lokalnej prasie lub oddziałach Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, a także w czasopismach o tematyce numizmatycznej i kolekcjonerskiej.

Zainteresowanym polecamy Przegląd Numizmatyczny wydawany przez Stowarzyszenie Numizmatyków Profesjonalnych lub Biuletyn Numizmatyczny wydawany przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne (więcej na ten temat w Mini-encyklopedii - Bibliografia numizmatyczna). Na rynku dostępne są także inne wydawnictwa o tematyce kolekcjonerskiej do których warto sięgnąć bo generalnie fachowe czasopisma i poradniki to także doskonałe źródło informacji o tym co się na rynku numizmatycznym dzieje, i np. Przegląd Numizmatyczny publikuje regularnie aktualne ceny dla monet polskich.

Zaletą wymiany jest to że nie wymaga wydawania pieniędzy, ale niestety jest dostępna raczej dla posiadaczy zaawansowanych kolekcji, którzy już dysponują dodatkowymi egzemplarzami i mogą je na wymianę przeznaczyć. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wraz z dynamicznym rozwojem rynku numizmatycznego jak i coraz powszechniejszym dostępem do informacji, wymiana jako sposób wzbogacania zbioru mocno straciła na znaczeniu w ostatnich latach na rzecz innych sposobów.

Niestety poza wymianą, wszystkie pozostałe sposoby pozyskiwania nowych rzeczy do zbioru w mniejszym lub większym stopniu wymagają nakładów finansowych, bo najprościej pożądane eksponaty po prostu kupić i to w wielu różnych miejscach i na wiele różnych sposobów, które postaram się pokrótce omówić.. w II części poradnika.