Pokaż/Ukryj opcje strony

Współczesność

Artykuły opisujące monety i banknoty w czasach współczesnych

 • Mennictwo Australii w zarysie 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Współczesność

  Australia, odkryta dla świata w 1770 r. i zasiedlana sukcesywnie od końca lat 80. XVIII w., na swój własny pieniądz czekać musiała do 1813 r. Wówczas to zarządzenie gubernatora Nowej Południowej Walii wprowadziło do obiegu tzw. „dolary dziurkowane”, zwane też pieniądzem pierścieniowym.

 • Reforma monetarna w Niemczech 1871 r. 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Współczesność

  Rok 1871 to w historii państwa niemieckiego data przełomowa. W tym właśnie roku król pruski Wilhelm I (1861-1888) obwołany został cesarzem, stając na czele II Rzeszy i kończąc tym samy kilkuletni okres zmagań o stworzenie silnego, zjednoczonego państwa. Wśród wielu konsekwencji tego faktu wymienić należy również radykalną, wymuszoną nową sytuacją polityczną, reformę na polu mennictwa.

 • Moneta złota w II Rzeczpospolitej 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Współczesność

  Ustalając system pieniężny dla odrodzonego państwa polskiego założono, że oparty on będzie na złocie, mając na względzie jego stabilizację i dostosowanie do zasad tzw. Unii Łacińskiej obowiązującej w szeregu europejskich państw (m.in. we Francji). W tym też kierunku zmierzały wszystkie późniejsze uregulowania prawne, ustalające parametry i nominały wprowadzanych w Polsce środków płatniczych.