Pokaż/Ukryj opcje strony

Starożytność

Artykuły opisujące monety i banknoty w okresie starożytnym

 • Celtowie i ich monety 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Starożytność

  Ojczyzną Celtów, należących do grupy plemion indoeuropejskich, były tereny na północ od Alp, obejmujące górne dorzecza Rodanu, Renu i Dunaju. Od VI w. p.n.e. rozpoczęli Celtowie swoją wielokierunkową ekspansję, dochodząc m.in. do Wysp Brytyjskich, zachodniej Francji i Półwyspu Pirenejskiego.

 • Mennictwo Aleksandrii w okresie imperium rzymskiego 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Starożytność

  Historia monetarna Aleksandrii – jednego z najbogatszych i największych miast epoki starożytnej – obfituje w niezwykle interesujące epizody, spośród których wiele przypada na czasy panowania w Egipcie cesarzy rzymskich. Prowincja ta stanowiła wówczas prywatną domenę „władców świata”, wyizolowaną w pewien sposób spośród pozostałych ziem cesarstwa, co swoje odzwierciedlenie znalazło również w obowiązującym tu systemie monetarnym. Mennica aleksandryjska działała z przerwami przez blisko trzy stulecia, od czasów Augusta (30 p.n.e.-14 n.e.) aż do Dioklecjana (284-305).

 • Mennictwo greckie na Sycylii 04.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Starożytność

  Wśród monet wybijanych przez starożytnych Greków niektóre emisje powstałe na Sycylii cieszą się obecnie, jako dzieła sztuki najwyższej klasy, zasłużonym uznaniem. Decydujący impuls do kolonizacji tej największej wyspy Morza Śródziemnego dali Grecy w VIII w. p.n.e. Oni też przynieśli tutaj mennictwo, bijąc od 2. połowy VI w. p.n.e. monety w tzw. archaicznym stylu.