Pokaż/Ukryj opcje strony

Średniowiecze

Artykuły opisujące monety i banknoty w Średniowieczu

 • Od denara do grosza. Pieniądz polski w średniowieczu 18.09.2015

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Średniowiecze

  Projekt zrealizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 • Dirhemy arabskie 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Średniowiecze

  Państwo arabskie powstało w 1. połowie VII w. na terenie Półwyspu Arabskiego w wyniku dokonanego przez proroka Mahometa (ok.570-632) zjednoczenia opartego na religii islamskiej. Udane podboje rozszerzyły panowanie arabskie aż do brzegów Oceanu Atlantyckiego (Hiszpania, północno-zachodnia Afryka) na zachodzie i do granic Indii na wschodzie.

 • Reforma monetarna Karola Wielkiego 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Średniowiecze

  Karol Wielki (768-814) – czołowy reformator okresu wczesnego średniowiecza, najwybitniejszy władca z dynastii Karolingów (i jeden z najwybitniejszych spośród władców średniowiecznych w ogóle), dał się również poznać jako monarcha dbający o dobroć własnego pieniądza. Działania zmierzające do unowocześnienia systemu pieniężnego zapoczątkowane zostały już przez Pepina Krótkiego (751-768), jednak to właśnie jego syn nadał im ok. 790 r. ostateczny kształt.

 • Epoka denarowa w mennictwie polskim 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Średniowiecze

  Początek okresu denarowego, rozpoczynającego historię polskiego pieniądza, wyznacza pojawienie się pierwszej monety polskiej w ostatnich latach X w., koniec – zastąpienie w obiegu dwustronnych denarów przez jednostronne brakteaty, wybijane na cienkiej blaszce tylko jednym tłokiem, co dokonało się wraz ze wstąpieniem na krakowski tron Mieszka III Starego w 1173 r.