Pokaż/Ukryj opcje strony

Pieniądz zastępczy

Artykuły o formach pieniądza zastępczego

 • Pieniądz zastepczy miast, gmin i powiatów 11.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Pieniądz zastępczy

  Przełomowe wydarzenia historyczne – jak np. początki i końce wojen – zawsze powodowały zawirowania w sferze gospodarki i finansów państwa, a tym samym z reguły prowadziły do niedoboru oficjalnych środków płatniczych o niższych nominałach. Dostarczenie ludności monet zdawkowych, koniecznych przy drobnych, codziennych transakcjach, stanowiło główny powód podejmowania działalności emisyjnej przez zarządy miast, gmin i powiatów.

 • Co to jest podskarbiówka? 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Pieniądz zastępczy

  Do wykonywania skomplikowanych rachunków, stanowiących „chleb powszedni” wielkich kantorów kupieckich, mennic czy różnego typu kancelarii (królewskich, książęcych, miejskich) już w okresie średniowiecza, służyły ówczesne liczydła. Były to deski zwane abakami, zaopatrzone w odpowiednią ilość linii poziomych, reprezentujących kolejne stopnie w ciągu liczb (jedności, dziesiątki, setki, tysiące, dziesiątki tysięcy, niekiedy również setki tysięcy).

 • Monety z oblężenia Zamościa w 1813 r. 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Pieniądz zastępczy

  Tradycje wybijania monet oblężniczych w Polsce nie są tak bogate, jak np. w Europie zachodniej, gdzie częste i długotrwałe wojny pozostawiły po sobie liczne pamiątki właśnie w postaci monet, wybijanych wewnątrz otoczonych przez wrogie wojska twierdz. Po raz pierwszy na monetę taką zdecydował się u nas Gdańsk, kiedy zmusiło go do tego przedłużające się oblężenie wojsk Stefana Batorego w 1577 r. Drugim takim – i ostatnim – epizodem w naszej historii był dopiero późniejszy o blisko dwa i pół stulecia epizod „zamojski”.

 • U źródeł wojskowego pieniądza kredytowego 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Pieniądz zastępczy

  Kluby oficerskie w armii rosyjskiej zaczęły powstawać na początku lat 70. XIX w. Ugruntowaniem prawnym ich działalności stało się rozporządzenie carskie z 12 października 1874 r., kilkakrotnie nowelizowane w późniejszych latach. Były to organizacje samorządne, utrzymywane z niewielkich (z reguły nie przekraczających 1 rubla) składek udziałowców, którzy wybierali corocznie spośród członków osobę nadzorującą działalność klubu, tzw. „gospodarza”.

 • Co to jest pieniądz dominialny? 07.08.2006

  Wiedza > Numizmatyka > Historia monet > Pieniądz zastępczy

  Najwcześniejszą formą pieniądza zastępczego prywatnego emitowanego na ziemiach polskich jest tzw. pieniądz dominialny. Używany on był na terenie folwarków do rozliczeń wewnętrznych pomiędzy właścicielem dóbr a zatrudnionymi przez niego robotnikami rolnymi.