Pokaż/Ukryj opcje strony

Pieniądz

 • Ślepa wiara we wskaźniki może być zgubna 06.09.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Ziemia została stworzona 5770 lat temu o godz. 6 rano. Precyzja tego stwierdzenia budzi rozbawienie. Pokazuje jak niewiarygodne jest ścisłe wnioskowanie z opacznie rozumianych przesłanek. Reuven Brenner z Uniwersytetu McGill opowiada, kiedy, dlaczego i z jakim skutkiem podobnych błędów dokonują ekonomiści.

 • Jak cena mieszkania wpływa na inflację? 02.09.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Istnieje co najmniej kilka metod liczenia kosztów mieszkania wchodzących w skład indeksów cen. W zależności od tego jaką metodę zastosujemy, otrzymujemy istotnie różne obrazy inflacji.

 • Inflacja to zawsze zjawisko monetarne 30.08.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Czytając opinie komentatorów wydarzeń ekonomicznych ze zdziwieniem dostrzegam ich zaskoczenie poziomem wzrostu inflacji w Polsce i na świecie. Większość tych osób traktuje inflację jak zjawisko nadprzyrodzone, które bierze się niewiadomo skąd i niewiadomo jak. Słychać oskarżenia wobec spekulantów, którzy windują ceny żywności i wyjaśnienia wzrostu cen rapy naftowej oparte na niepokojach politycznych w krajach arabskich.

 • Inflacja przyhamowała. Zadanie: jeszcze ją osłabić 26.08.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Według definicji profesora Miltona Friedmana inflacja, to zjawisko pieniężne. Wzrost cen zależy od podaży i popytu na pieniądz oraz od szybkości jego obrotu. Bank centralny ma instrumenty, by sterować podażą pieniądza i dostosowywać ją do potrzeb gospodarki. Jak one działają w praktyce?

 • Rezerwa – pomoc w stabilizacji stóp 23.08.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Rezerwa obowiązkowa w przeszłości miała ogromne znaczenie dla prowadzenia polityki pieniężnej. Dziś ma tylko rolę pomocniczą.

 • Pożyczkodawca ostatniej instancji 19.08.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Bank centralny dba o odpowiedni poziom płynności banków komercyjnych. Może pożyczać od nich pieniądze, eliminując ich nadmiar w sektorze bankowym. Może też udzielać pożyczek bankom.

 • Trudny powrót złotego do blasku 16.08.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Po II wojnie światowej złoty – podobnie jak cała gospodarka – padł ofiarą systemu komunistycznego. Z pozoru nie było powodu do narzekania – do 1980 r. kurs dolara w złotych dewizowych był taki sam: 4,44 zł (w stosunku do rubla złoty nawet lekko się umacniał). Cóż z tego, skoro polska waluta nie cieszyła się wymienialnością, a bardzo długo obowiązywał wręcz zakaz posiadania dewiz przez Polaków.

 • Na walutowej huśtawce 12.08.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Światowy system płynnych kursów walutowych istnieje od niespełna 40 lat.

 • Kurs walutowy – najlepszym barometrem gospodarki 09.08.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Jest wiele czynników, które wpływają na notowania walut. W długim terminie decyduje o nich stan gospodarki.

 • Strażnik pieniądza 05.08.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Bank centralny jest źródłem pieniądza w gospodarce. Dba także o jego stabilność.