Pokaż/Ukryj opcje strony

Pieniądz

 • Żyd Lewko, ks. Skarga, bogacz Tepper i inni. Bankowość w dawnej Polsce 08.09.2015

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Projekt zrealizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 • Kwitnące partnerstwo: publiczno-prywatne 28.11.2013

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Jest dziedzina, której niestraszne ani obecne globalne spowolnienie gospodarcze ani kryzys zadłużeniowy wielu państw. To tzw. partnerstwo publiczno-prywatne (PPP), które przeżywa dziś na świecie rozkwit i ma przed sobą dobre perspektywy. Jeszcze w 1997 r. tylko 5 krajów stosowało je przy realizowaniu publicznych inwestycji i usług. W 2010 r. takich państw było już ponad 100, a wartość projektów PPP w samej Europie sięgnęła 250 mld euro. Z czego wynika rosnąca popularność PPP i na czym ono polega?

 • Co nam gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny? 15.07.2013

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Zanim powierzymy swoje pieniądze jakiejkolwiek instytucji finansowej - koniecznie należy sprawdzić, co stanie się z naszym kapitałem, gdyby ta instytucja zbankrutowała! Jeśli nasze pieniądze ulokujemy w banku, wtedy możemy być spokojni, bo automatycznie otrzymujemy gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 • Dlaczego upadają biura podróży i jak uniknąć związanych z tym nieudanych wakacji oraz strat? 02.07.2013

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  W 2012 r. upadło w Polsce kilkanaście biur podróży. W tym roku upadają kolejne, co wynika z faktu, że wiele biur wciąż jest w kiepskiej kondycji finansowej, a rynek turystyczny niestabilny. Czy można się uchronić przed skutkami tego zjawiska i sprawdzić, czy firma, w której chcemy kupić wycieczkę, nie jest zagrożona plajtą?

 • Bankoteka – wszystko co trzeba wiedzieć o Centrum Pieniądza 21.05.2013

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z magazynem „Bankoteka". Ma on przybliżyć czytelnikom koncepcję placówki edukacyjnej powstającej w Narodowym Banku Polskim. Publikujemy  m.in. wypowiedzi różnych osób zaangażowanych w tworzenie Centrum - członków Zarządu Banku, dyrektorów departamentów, jak też niezależnych ekspertów. Prezentujemy również inne muzea pieniądza na świecie, ujawniamy mało znane fakty i ciekawostki dotyczące historii pieniądza.

 • Kiedy i dlaczego rządy decydują o wysokości niektórych cen? 10.04.2013

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  W Polsce w okresie PRL, tak jak w innych krajach socjalistycznych, rząd ustalał ceny bardzo wielu towarów i usług. Co ciekawsze, również po 1989 roku współdecyduje o wysokości niektórych cen, m.in. prądu i gazu. Podobnie dzieje się w innych krajach z gospodarką wolnorynkową, także tych uznawanych za najbardziej liberalne, np. w Stanach Zjednoczonych. Z czego to wynika i czy jest konieczne?

 • Dorobek ludzkości przez 2000 lat 26.03.2013

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Przez tysiące lat ludzkość poruszała się pełzaniem i czołganiem, żeby teraz śmigać naprzód w mgnieniu oka. Ludzi na ziemi jest coraz więcej. Teraz już ponad 7 miliardów. Możemy więcej, bo jesteśmy liczniejsi. W dodatku, nie posługujemy się wyłącznie siłą mięśni, zwierząt, wiatru i wody, jak przez większość historii cywilizacji, lecz używamy teraz niezliczonych rodzajów, niesłychanie sprawnych maszyn.

 • Dlaczego sto groszy zawsze daje jeden złoty 20.08.2012

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Historycy gospodarki przez długie lata głowili się nad niezwykłym problemem. Wielokrotnie na przestrzeni dziejów drobne pieniądze ulegały deprecjacji względem pieniędzy „grubych”. Jednocześnie świadkowie kolejnych epok uskarżali się na brak drobniaków, które często znikały z obiegu. Jest to zjawisko zaskakujące, ponieważ to czego brakuje, zwykle zyskuje na wartości. Rozwiązanie zagadki przedstawili Thomas Sargent i Francois Velde w wydanej właśnie po polsku książce „Wielki problem drobniaków”.

 • Inflacja znów wzrosła, stopy szybko nie spadną 16.09.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Wzrost cen paliw i droższe usługi telekomunikacyjne podniosły w sierpniu inflację do 4,3 proc. Okazało się, że ci, którzy już ogłosili koniec problemu wysokiej inflacji pospieszyli się. Inflacja będzie nadal spadać w następnych miesiącach, ale prawdopodobnie nieco wolniej, niż oczekiwano. Przeszkadzać w tym może osłabienie złotego.

 • Bank powiernik 09.09.2011

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Najstarszym międzynarodowym bankiem jest Bank Rozrachunków Międzynarodowych – BIS. Nazywany jest bankiem banków centralnych. Liczy już ponad 80 lat!