Pokaż/Ukryj opcje strony

Pieniądz

 • Euro - waluta niekończących się problemów 16.12.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  By przekonać się o całej złożoności przedsięwzięcia, jakim było powołanie Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej, wystarczy wziąć do rąk banknot euro. Zdecydowana większość banknotów na świecie przedstawia wybitne osoby, które swoimi zasługami zapisały się w historii kraju emitenta. W przypadku euro jest inaczej.

 • Potęga dolara USA 16.11.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Znajdując się nawet w najbardziej odległym zakamarku świata, dobrze jest mieć ze sobą walutę amerykańską. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, często graniczące z pewnością, że będzie ona przyjęta przez każdego kontrahenta czy tzw. drugą stronę transakcji. Skoro wszyscy tak chętnie posługują się walutą Stanów Zjednoczonych, to jaki odsetek tej waluty znajduje się poza granicami jej kraju macierzystego?

 • Lekcja ekonomii z wyspy Yap 09.11.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Archipelag wysp Pacyfiku powszechnie kojarzy się z rajskimi plażami, przepięknymi rafami koralowymi i jedyną w swoim rodzaju fauną i florą. To, co stanowi o wyjątkowym charakterze tej części świata to także kultura i tradycje kultywowane od wieków przez miejscową ludność. Społeczności rozsiane na wyspach archipelagu wykształciły nie tylko własne, unikatowe formy pieniądza, ale również rozwinęły zasady wymiany handlowej i rozliczeń, które – co do zasady – pozostają aktualne po dzień dzisiejszy.

 • Historia hiperinflacji na Węgrzech 10.10.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Siedemdziesiąt lat temu dla Węgrów skończyła się wojna i zaczęła okrutna okupacja sowiecka. W ciągu czterech lat wojny Węgry doświadczyły relatywnie niewielkich strat. Polem wyniszczającej bitwy stały się Węgry dopiero pod koniec wojny, gdy przez sześć miesięcy, od końca 1944 do początku 1945 roku, Niemcy ze swoimi węgierskimi sojusznikami – strzałokrzyżowcami, bronili się przed Rosjanami. Wówczas to Armia Czerwona plądrowała kraj. Połowa przemysłu przestała istnieć, 90 procent uległo poważnym zniszczeniom.

 • Kilka słów na temat SDR, Chin oraz Keynesa 31.03.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Na świecie istnieje przynajmniej dwieście państw. Owszem, nie każde z nich ma swoją własną walutę, ale tych ostatnich jest nadal sporo. Niemniej z tych wszystkich walut może jedynie w porywach dziesięć ma jeszcze jakiekolwiek zastosowanie poza granicami swojego macierzystego kraju. Pozostaje rzeczą dyskusyjną, ile jeszcze walut dziś odgrywa naprawdę znaczącą rolę w międzynarodowym systemie walutowym, ich liczba jest jednak niewielka. Tym samym, mamy do czynienia z wyraźną asymetrią w relacji ilości uczestników międzynarodowego systemu walutowego (czyli krajów) oraz walut, jakimi tym krajom przyszło się posługiwać.

 • Operacje otwartego rynku 14.12.2015

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  W gospodarce rynkowej o poziomie cen powinien decydować (zresztą jak sama nazwa mówi) rynek. Czy zatem bank centralny ma prawo ingerować w rynek i proces kształtowania się stóp procentowych? Tak, bank centralny ma takie prawo dlatego, że to on emituje pieniądz i może  decydować o cenie dobra jakie dostarcza. Mimo, że alternatywne formy pieniądza (np. bitcoin) zyskują na popularności, to jednak przewagą pieniądza emitowanego przez bank centralny jest jego powszechna akceptowalność.

 • Wartość nabywcza pieniądza 21.11.2015

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Zapoznanie się z pojęciami ceny wewnętrznej i zewnętrznej pieniądza, nadal nie pozwala nam odpowiedzieć na pytanie jaka jest wartość posiadanego pieniądza. Co z tego, że wiemy ile wynosi stopa referencyjna NBP (1,5%) oraz to, że trzeba wyłożyć prawie cztery złote, aby nabyć jednego dolara. W końcu są jeszcze tacy wśród nas, którzy nie muszą pożyczać pieniędzy ani też nie wybierają się zagranicę w najbliższej przyszłości.

 • Cena zewnętrzna pieniądza 20.11.2015

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Ceną zewnętrzną pieniądza jest kurs walutowy mówiący nam ile jednostek waluty krajowej (czyli polskich złotych) musimy wyłożyć na stół w celu nabycia wybranego pieniądza zagranicznego. Ten sam kurs mówi nam oczywiście o tym, ile należy też wyłożyć jednostek waluty zagranicznej za jednego złotego.

 • Cena wewnętrzna pieniądza 16.11.2015

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Dowiedziawszy się w pierwszym artykule do czego służy pieniądz, można teraz przejść do analizy jego wyceny, czyli ceny pieniądza. W poprzedniej części wspomniano, że pieniądz ma cenę wewnętrzną i cenę zewnętrzną. Jak to wytłumaczyć?

 • Pieniądz i jego znaczenia 04.11.2015

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Krótkie rozważania na temat pieniądza i jego znaczenia najlepiej jest rozpocząć od wątku historycznego. To właśnie za sprawą pieniądza ludzkość uczyniła milowy krok do przodu.