Pokaż/Ukryj opcje strony

Pieniądz

 • Funt był, jest i będzie 07.02.2017

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Funt brytyjski może śmiało ubiegać się o tytuł najstarszej waluty europejskiej czasów nowożytnych. Zanim jednak rozpoczniemy opowieść o historii tej szacownej i nadal znajdującej się w obiegu waluty, przyjrzyjmy się etymologii jej nazwy.

 • Krótka historia franka 07.02.2017

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  O franku szwajcarskim przyzwyczailiśmy się mówić w kontekście wydarzeń ostatnich lat, skupiając się głównie na problemach osób, które zaciągnęły kredyty w tej walucie. W tym tekście rzucimy światło na jej historię.

 • Kobiety twarzami pieniędzy 06.02.2017

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Od kilku lat w wielu krajach Europy i Ameryki pojawiają się głosy, by umieszczać na banknotach wizerunki kobiet. „Nasze pieniądze mówią o nas i o tym, co sobą reprezentujemy jako społeczeństwo – stwierdziła Susan Ades Stone, dyrektor zarządzająca amerykańską organizacją Women on 20s. – Jeśli więc zależy nam na równości płci, na poszanowaniu różnorodności i integracji, najwyższy czas poprzeć słowa czynami”.

 • Euro - waluta niekończących się problemów 16.12.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  By przekonać się o całej złożoności przedsięwzięcia, jakim było powołanie Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej, wystarczy wziąć do rąk banknot euro. Zdecydowana większość banknotów na świecie przedstawia wybitne osoby, które swoimi zasługami zapisały się w historii kraju emitenta. W przypadku euro jest inaczej.

 • Potęga dolara USA 16.11.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Znajdując się nawet w najbardziej odległym zakamarku świata, dobrze jest mieć ze sobą walutę amerykańską. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, często graniczące z pewnością, że będzie ona przyjęta przez każdego kontrahenta czy tzw. drugą stronę transakcji. Skoro wszyscy tak chętnie posługują się walutą Stanów Zjednoczonych, to jaki odsetek tej waluty znajduje się poza granicami jej kraju macierzystego?

 • Lekcja ekonomii z wyspy Yap 09.11.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Archipelag wysp Pacyfiku powszechnie kojarzy się z rajskimi plażami, przepięknymi rafami koralowymi i jedyną w swoim rodzaju fauną i florą. To, co stanowi o wyjątkowym charakterze tej części świata to także kultura i tradycje kultywowane od wieków przez miejscową ludność. Społeczności rozsiane na wyspach archipelagu wykształciły nie tylko własne, unikatowe formy pieniądza, ale również rozwinęły zasady wymiany handlowej i rozliczeń, które – co do zasady – pozostają aktualne po dzień dzisiejszy.

 • Historia hiperinflacji na Węgrzech 10.10.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Siedemdziesiąt lat temu dla Węgrów skończyła się wojna i zaczęła okrutna okupacja sowiecka. W ciągu czterech lat wojny Węgry doświadczyły relatywnie niewielkich strat. Polem wyniszczającej bitwy stały się Węgry dopiero pod koniec wojny, gdy przez sześć miesięcy, od końca 1944 do początku 1945 roku, Niemcy ze swoimi węgierskimi sojusznikami – strzałokrzyżowcami, bronili się przed Rosjanami. Wówczas to Armia Czerwona plądrowała kraj. Połowa przemysłu przestała istnieć, 90 procent uległo poważnym zniszczeniom.

 • Kilka słów na temat SDR, Chin oraz Keynesa 31.03.2016

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Na świecie istnieje przynajmniej dwieście państw. Owszem, nie każde z nich ma swoją własną walutę, ale tych ostatnich jest nadal sporo. Niemniej z tych wszystkich walut może jedynie w porywach dziesięć ma jeszcze jakiekolwiek zastosowanie poza granicami swojego macierzystego kraju. Pozostaje rzeczą dyskusyjną, ile jeszcze walut dziś odgrywa naprawdę znaczącą rolę w międzynarodowym systemie walutowym, ich liczba jest jednak niewielka. Tym samym, mamy do czynienia z wyraźną asymetrią w relacji ilości uczestników międzynarodowego systemu walutowego (czyli krajów) oraz walut, jakimi tym krajom przyszło się posługiwać.

 • Operacje otwartego rynku 14.12.2015

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  W gospodarce rynkowej o poziomie cen powinien decydować (zresztą jak sama nazwa mówi) rynek. Czy zatem bank centralny ma prawo ingerować w rynek i proces kształtowania się stóp procentowych? Tak, bank centralny ma takie prawo dlatego, że to on emituje pieniądz i może  decydować o cenie dobra jakie dostarcza. Mimo, że alternatywne formy pieniądza (np. bitcoin) zyskują na popularności, to jednak przewagą pieniądza emitowanego przez bank centralny jest jego powszechna akceptowalność.

 • Wartość nabywcza pieniądza 21.11.2015

  Wiedza > Artykuły > Pieniądz

  Zapoznanie się z pojęciami ceny wewnętrznej i zewnętrznej pieniądza, nadal nie pozwala nam odpowiedzieć na pytanie jaka jest wartość posiadanego pieniądza. Co z tego, że wiemy ile wynosi stopa referencyjna NBP (1,5%) oraz to, że trzeba wyłożyć prawie cztery złote, aby nabyć jednego dolara. W końcu są jeszcze tacy wśród nas, którzy nie muszą pożyczać pieniędzy ani też nie wybierają się zagranicę w najbliższej przyszłości.