Pokaż/Ukryj opcje strony

Na początek

 • Pamiątki wielkiej wizji 22.01.2016

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Pierwszy polski bank centralny – Bank Polski – został powołany do życia w 1828 roku. W porównaniu ze szwedzkim Riksbanken (1664) czy Bank of England (1694) wydaje się, że późno, jednak pamiętać trzeba, że warunki ustrojowe I Rzeczpospolitej praktycznie uniemożliwiały powstanie takiej instytucji.

 • Białe kruki z bankowej biblioteki 11.12.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Kierujący Centralną Biblioteką NBP Robert Polkowski jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o księgozbiorze i historii bankowej książnicy. Spośród bogatej i różnorodnej kolekcji prezentuje dwa białe kruki, prawdziwe skarby bibliotecznych zbiorów

 • Lichwa – smok z wieloma głowami 10.12.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Lichwę, której ślad pojawia się już w starożytnym Babilonie, potępiają zgodnie trzy największe religie monoteistyczne: jest grzechem dla żyda, chrześcijanina i muzułmanina. A mimo to, jako praktyka społeczna, przetrwała do dziś

 • Dobre praktyki w nauczaniu przedsiębiorczości i tworzeniu ekosystemów przyjaznych przedsiębiorczości w Europie 16.11.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Fundacja Inkubator Technologiczny, Instytut Edwarda de Bono na Uniwersytecie Maltańskim i brytyjska organizacja pozarządowa Peace Child International mają przyjemność zaprezentować raport „Dobre praktyki w nauczaniu przedsiębiorczości i tworzeniu ekosystemów przyjaznych przedsiębiorczości w Europie".

 • Poznaj NBP! 02.09.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Narodowy Bank Polski przygotował serwis internetowy, który w przystępny sposób prezentuje nie-ekonomistom informacje o roli i zadaniach NBP. Poznaj.nbp.pl powstał w ramach kampanii informacyjnej „Dbamy o wartość pieniądza".

 • Młodzież pokazała pazur 24.07.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  W najnowszym numerze miesięcznika Spot On najlepsze prace zgłoszone do konkursu „Gdyby to zależało ode mnie, to…"

 • Zmiany w serwisie NBPortal.pl! Konieczna ponowna rejestracja! 26.05.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  NBPortal.pl towarzyszy Państwu od 2004 roku. Przez lata nasz portal edukacyjny przybliża tajniki ekonomii przede wszystkim uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentom i nauczycielom. Dziękujemy, że jesteście Państwo czytelnikami naszego serwisu.

 • Materiały dydaktyczne Fundacji NBP 25.05.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Fundacja Narodowego Banku Polskiego udostępnia materiały edukacyjne, które zostały stworzone przez specjalistów i praktyków w zakresie nauczania przedsiębiorczości.

 • Jakich młodych kandydatów szukają pracodawcy i jak oceniają ich kompetencje? 02.04.2014

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Rynek pracy to wzajemne relacje między kupującymi i sprzedającymi, w wyniku których kształtują się popyt, podaż i cena. Specyficzny jest tylko towar – są nimi kompetencje uczestników tego rynku. Rozpoczynając ścieżkę edukacyjną warto więc na wstępie zadać sobie pytanie jakie umiejętności zawodowe są obecnie oraz w niedalekiej przyszłości będą najbardziej pożądane dla pracodawców. Młodzi ludzie mogą wpływać na rynek pracy dostarczając poszukiwaną przez zatrudniających wiedzę, umiejętności oraz kompetencje interpersonalne.

 • Dobra publiczne 15.03.2014

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Ekonomiści nie spierają się co do pewnych podstawowych twierdzeń. Na przykład szósta z dziesięciu zasad ekonomii zaproponowanych przez Gregory'ego Mankiwa w bijącym rekordy popularności podręczniku brzmi: „rynki są zwykle dobrą formą organizowania aktywności gospodarczej"(1). To objaw konsensusu wśród ekonomistów różnych szkół, mówiącego że nie da się zbudować wydajnego społeczeństwa bez rynku. Po upadku bloku sowieckiego zakończyła się wielka debata nad efektywnością socjalizmu i ostatecznie przyznano, że produkcja i dystrybucja dóbr są najlepiej realizowane dzięki respektowaniu praw własności i dobrowolnej wymianie.