Pokaż/Ukryj opcje strony

Gospodarka

 • Co i kto odpowiada za kryzysy w gospodarce 10.02.2017

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Ludzie i ludzkość uczą się wprawdzie na błędach, ale przychodzi to im niezwykle powoli. Dlatego nie ma roku, a nawet dnia, żeby gdzieś w świecie nie powtarzano słowa KRYZYS.Od stuleci, gdy pojawiają się symptomy załamania i wreszcie upadku gospodarczego, odbywa się rytuał wskazywania winnych. Szukamy ich wśród finansjery, w zarządach banków, w gabinetach polityków, w knowaniach złych sił za granicą…

 • Na ratunek polskiemu złotu. Ewakuacja rezerw Banku Polskiego we wrześniu 1939 roku 14.10.2015

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  W toku postępów niemieckiej wojny błyskawicznej w Polsce, zanim jeszcze agresorzy przypuścili na Warszawę generalny szturm, wśród Polaków rodziła się idea ukrycia zasobów Banku Polskiego. A było co ratować - prawie 80 ton złota.

 • Fenomen gospodarczy Niemiec 25.10.2013

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Spadające zadłużenie. Najniższy deficyt budżetu państwa w krajach zachodnich. Niska inflacja. Utrzymujący się wzrost gospodarczy. Bezrobocie – jedno z najniższych w UE (najmniejsze wśród osób młodych). Kolejne rekordy w wielkości eksportu towarów i usług – 1,4 bln euro w 2012 r. Ponad 150 mld euro nadwyżki w handlu zagranicznym. To Niemcy Anno Domini 2013, których gospodarka i jej obecny stan budzi podziw całego świata. Czemu to zawdzięczają?

 • Pocztowe monopole - dlaczego są likwidowane i czym to skutkuje? 18.09.2013

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Coraz więcej krajów ogranicza, a często całkowicie likwiduje, monopol państwowych poczt na przesyłanie listów. Najbardziej zaawansowane są w tym państwa UE: od stycznia 2013 r. w żadnym z unijnych krajów nie ma już monopoli pocztowych. Z początkiem tego roku zniesiono je m.in. w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Z czego to wynika i czym skutkuje? Czy taka liberalizacja prowadzi np. do obniżek cen za dostarczanie listów?

 • Po co nam specjalne strefy ekonomiczne? 04.09.2013

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Na świecie jest około 3 tys. specjalnych stref ekonomicznych (SSE) i ich odpowiedników, w 135 krajach. Dlaczego są tworzone? Jakie są argumenty za, a jakie przeciw? W Polsce dyskusja na ten temat wróciła kilka miesięcy temu, gdy Ministerstwo Gospodarki zaproponowało, żeby przedłużyć funkcjonowanie polskich SSE, ale sprzeciwił się temu resort finansów.

 • Plusy i minusy mierzenia gospodarki 22.07.2013

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Najczęściej używaną miarą aktywności gospodarczej jest wielkość określana jako Produkt Krajowy Brutto (PKB). Dokładne podliczenie wszystkiego co jest związane z produkcją i wytwarzaniem dóbr w całym państwie jest trudne. Dlatego, jeśli mowa jest gdziekolwiek i kiedykolwiek o wzroście lub trudnościach gospodarczych, pamiętać trzeba, że przytaczane wielkości są wyłącznie przybliżone. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że dane dotyczące PKB są często korygowane. Korekty dokonywane przez urzędy statystyczne są wynikiem kolejnych sprawdzeń, przybliżeń, weryfikacji danych, napływu nowych danych i innych informacji.

 • Private Equity - wybiło nowe źródło pieniędzy na rozwój firmy 17.07.2013

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Jan Jakub Rousseau mówił na długo przed rozkwitem kapitalizmu, że pieniądze są jak ziarna - dają się pomnażać, lecz pierwszego dukata trudniej niekiedy zdobyć niż drugi milion. Trafność tego powiedzenia odczuł w swoim czasie każdy przedsiębiorca. O pieniądze na utworzenie firmy wprawdzie nieco łatwiej niż o doskonały pomysł biznesowy, ale trudności z ich zdobyciem i tak są wielkie.

 • Dlaczego dopłacamy do kolei? 09.05.2013

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Pierwsze linie kolejowe na świecie były budowane zazwyczaj przez firmy prywatne, które na nich zarabiały. Dziś większość sieci kolejowej należy do państwa, które nie tylko nie zarabia na kolei, ale dopłaca do niej grube miliony. Nawet w uchodzących za liberalne krajach, takich, jak Stany Zjednoczone. Dlaczego tak jest i czy można to zmienić?

 • Ważne, aby nie tylko wejść, ale i utrzymać się w strefie euro 14.02.2013

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  W polskiej gospodarce jest potencjał wzrostowy i wystarczy tchnąć trochę optymizmu, by sytuacja uległa poprawie. Impulsem może okazać się przyjęcie dobrego dla Polski budżetu unijnego. Polska powinna dążyć do strefy euro, bo na tym skorzystamy. Wcześniej powinniśmy się do tego dobrze przygotować – mówi Marek Belka, prezes NBP, w rozmowie z Obserwatorem Finansowym.

 • Unia chce unii bankowej, ale o co w niej chodzi? 06.07.2012

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Niektóre, choć nie wszystkie kraje strefy euro lansują hasło stworzenia unii bankowej, jako nowego panaceum na europejskie bóle finansowe. Projekt unii bankowej ma być gotowy do końca czerwca. Póki nie ma konkretów, dyskusja nad nią ogranicza się do diagnozy słabości europejskiego systemu bankowego.