Pokaż/Ukryj opcje strony

Co z tym frankiem, czyli jakie są skutki decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego?

data publikacji: 16 Stycznia 2015

autor: NBPortal

Rozmowa redakcji NBPortal z Panem Witoldem Grostalem (Dyrektor Biura Strategii Polityki Pieniężnej , Instytut Ekonomiczny, Narodowy Bank Polski)

- Co się stało 15 stycznia na rynku walutowym?

- Nastąpiła silna aprecjacja franka szwajcarskiego wobec innych walut, w tym przede wszystkim euro, a w związku z tym i złotego. Do 15 stycznia br. 1 frank kosztował ok. 3,60 zł, a 15 stycznia był notowany na 4,18 zł. To oznacza, że za każde 100 franków trzeba w dniu 15 stycznia zapłacić ok. 418 zł, a nie ok. 360 zł jak jeszcze dzień wcześniej.

- Co było tego przyczyną? Dlaczego frank się umocnił?

- 15 stycznia Bank Narodowy Szwajcarii przestał bronić minimalnego kursu franka wobec euro na poziomie 1,20. W związku z tym frank bardzo silnie się umocnił wobec euro, a to przełożyło się na kurs franka wobec złotego.

- Jakie to będzie miało konsekwencje dla kredytobiorców?

- Dla wszystkich zadłużonych we franku szwajcarskim oznacza to wzrost wartości ich długu w złotych. Skala tego wzrostu zależy od tego na jakim poziomie ten kurs franka się ustabilizuje, ale dziś (tj. 15 stycznia) ten wzrost to ok. 18%. Czy to oznacza, że o tyle wzrosną raty kredytów frankowych? Nie, bo jednocześnie bank centralny Szwajcarii obniżył stopy procentowe, co powinno obniżyć stawkę LIBOR we franku szwajcarskim.

- Co to oznacza?

- To oznacza, że część odsetkowa rat od kredytów będzie mniejsza i dla wielu ujemna. Część odsetkowa raty zależy od stopy LIBOR we franku szwajcarskim oraz marży jaka do tej stopy jest doliczana na podstawie umowy kredytowej.  Przykładowo, jeśli stopa LIBOR na franku będzie wynosić -1%, a marża w umowie kredytowej wynosi 0,7pkt. procentowego, to odsetki od tego kredytu są liczone wg oprocentowania -0,3%. A więc część odsetkowa raty będzie ujemna. Jednak rata kredytu składa się też z części kapitałowej, której wartość w złotych istotnie wzrosła. W sumie łączna rata będzie wyższa od dotychczasowej, ale nie aż o tyle o ile wzrósł kurs franka w stosunku do złotego.

- Jakie będą dalsze skutki tej sytuacji dla zadłużonych we franku szwajcarskim?

- Jak dotkliwe będą skutki finansowe tej zmiany kursu dla zadłużonych we franku zależeć będzie od tego na ile trwałe okaże się to umocnienie szwajcarskiej waluty.