Dydaktyka
Drodzy Nauczyciele!
Cieszymy się, że od lat towarzyszą nam Państwo w poszukiwaniu najlepszych sposobów na efektywne kształcenie młodych. Z dniem 30 maja 2018 roku Klub IMPULS zakończył swoją działalność. W związku z tym zainicjowaliśmy prace nad nową propozycją programu dla szkół. Już wkrótce zaprosimy Państwa do współpracy według nowych zasad.
O wdrożeniu programu będziemy informować drogą mailową oraz na stronie www.nbp.pl/edukacja. W razie ewentualnych pytań prosimy o kontakt na adres: mlodziez@nbp.pl
Przedsiębiorca, który odniósł sukces wznosi się w hierarchii społecznej, a wraz z nim – jego rodzina, która dzięki owocom jego sukcesu zdobywa sytuację niezależną od osobistych zasług.
Bogactwa nie da się wydrukować, trzeba je wytworzyć
Pieniądz – to wszechobecny, potężny czynnik życia gospodarczego; jest on towarem oplatającym nie tylko dzisiejszy ustrój gospodarczy, ale cały nasz ustrój społeczny. Bez stabilizowanego pieniądza nie można budować nic, coby sięgało w dalszą przyszłość, nie można budować państwa i rozwijać sił gospodarczych.*
Pieniądze są tylko środkiem, aby móc przestać myśleć o pieniądzach
Bogactwo jest to możność dostatniego zaspokajania potrzeb. […] Każdy człowiek odczuwa nieskończoną ilość potrzeb, i z chwilą kiedy ma jedne zaspokojone, wysuwają się inne.
Potrzeby jednostek wyrażają się w ich popycie, to jest w gotowości zapłacenia za dobra, które te potrzeby zaspokoją. Im potrzeby są silniej odczuwalne, tem większą cenę gotowi są zapłacić konsumenci.*
To nie ubóstwo nas nęka lecz pragnienie bogactwa
Najpewniejszą podstawą postępu narodowej cywilizacji, najsilniejszym motorem ekspansji mocarstwowej i gospodarczej narodu – jest dążenie szerokich warstw ludności do zdobycia dla dzieci lepszej przyszłości.
Bogactwo jest produktem pracy
Światopogląd solidarystyczny stawia na pierwszym planie fakt, że każdy nasz czyn oddziaływa na innych i wywołuje nieodzowną z ich strony reakcję, a tym samym podkreśla współzależność wszystkich ludzi od siebie, wobec czego zaleca nam postępowanie wobec innych członków społeczeństwa, niespuszczające z oka tej zasadniczej przesłanki. Tym samym ogranicza wolność na rzecz braterstwa i zachęca do tworzenia możliwie równych warunków rozwoju dla każdego.
Nie można bowiem osiągnąć zysków, nie zaspokajając potrzeb, a największe zyski osiąga się, zaspokajając najpilniejsze potrzeby konsumentów.
Nie bogactwo nasze naturalne a wartość pracy naszej może stanowić o naszym bogactwie narodowym
Dobra zawdzięczają swe znaczenie tylko faktowi, że służą zaspokajaniu potrzeb.
Zdolność nabywcza pieniądza może ulegać zmianom zarówno z przyczyn leżących po stronie dóbr, jak też po stronie pieniądza.
Praca jest tyleż warta, ile są warte jej wytwory.
Bogactwo jest to możność dostatniego zaspokajania potrzeb.