Pokaż/Ukryj opcje strony

Zuzanna Kosmala ze Szczecina wygrała XVIII OWE

data publikacji: 31 Marca 2015

autor: NBPortal

Zuzanna Kosmala ze Szczecina wygrała XVIII OWE

17-letnia Zuzanna Kosmala z XIII LO w Szczecinie została laureatką XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Sukces jest tym bardziej godny uznania, że Zuzanna jest uczennicą pierwszej klasy. W sumie w trzech etapach zawodach OWE pokonała ponad 13 tys. uczniów z 864 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

II miejsce zajął Łukasz Trojan z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II im. M. Konopnickiej w Opolu, a III miejsce - Michał Gałagus z I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze.

Wyniki zostały ogłoszone w niedzielę 29 marca w Jachrance koło Warszawy, gdzie odbywały się zawody centralne z udziałem 100 wyłonionych wcześniej najlepszych uczniów.

Jak mówi Zuzanna, ekonomii uczyła się dla zaspokojenie swojej ciekawości, aby zrozumieć, jakie mechanizmy kierują współczesny światem i rzeczywistością polityczno-gospodarczą. Postanowiła swoje zainteresowania połączyć z przygotowaniami do OWE, bo jak mówi, w szkole panuje przychylna atmosfera dla takiej aktywności. Uczniowie z tej szkoły zachęcani przez nauczycieli co roku biorą udział w olimpiadzie i zajmują wysokie miejsca. 

Jak zapewnia Zuzanna do OWE uczyła się od końca września, nauka przychodziła jej lekko, bez wysiłku.

Na główną nagrodę, jaką jest możliwość studiów na wybranej uczelni z pominięciem rekrutacji, będzie musiała poczekać do skończenia liceum. Prawdopodobnie wybierze studia w Szkole Głównej Handlowej.

Dla laureatów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz opiekujących się nimi nauczycieli, a także najlepszych szkół przewidziano także nagrody pieniężne, rzeczowe (laptopy), stypendia, wyjazdy zagraniczne, staże i praktyki.

Jak podkreśla prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, które jest organizatorem przedsięwzięcia, Olimpiada jest nie tylko okazją do zdobycia wiedzy z zakresu ekonomii, gospodarki i finansów. To także wielka przygoda, motywacja do dalszej pracy, a często także przepustka do kariery.

Najważniejsze jest jednak to, że wiedza ekonomiczna im wcześniej zgłębiona, tym bardziej procentuje w życiu. Sprzyja racjonalizacji podejmowanych decyzji – mówi prof. Mączyńska.

W tym roku do olimpiady zgłosiło się ponad 13 tys. uczniów z 864 szkół.

Zuzanna Kosmala ze Szczecina wygrała XVIII OWE