Pokaż/Ukryj opcje strony

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

Stolica zyskała nową atrakcję – 14 maja 2016 r. rozpoczeło działalność Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka.

  • najbardziej interaktywna placówka edukacyjna w naszej części Europy;
  • wśród atrakcji bezcenne okazy monet z Polski i różnych krajów świata, skarbiec z prawdziwą sztabą złota czy laboratorium autentyczności banknotów.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka jest jedyną w swoim rodzaju interaktywną placówką edukacyjno-wystawienniczą. Licząca ponad 2000 m2 powierzchni i podzielona na 16 modułów tematycznych multimedialna ekspozycja opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych, znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania – wszystko w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

Unikalne atrakcje

Na zwiedzających czeka wiele unikalnych atrakcji - Goście będą mogli porozmawiać z wirtualnym bankierem, wejść do skarbca i podnieść sztabę złota ważącą 12,5 kg, zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, uczestniczyć w strategicznych grach ekonomicznych czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy. Wszystko w intrygującej oprawie scenograficznej. – zachęca Piotr C. Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza NBP. Zwiedzanie uzupełnia system powizyty RFID, który umożliwia interaktywne zdobywanie wiedzy o finansach poza murami Centrum. - Jestem pewny, że Centrum Pieniądza NBP wyznaczy całkowicie nowe trendy w popularyzacji wiedzy ekonomicznej, stając się punktem odniesienia dla innych placówek tego typu w Polsce i za granicą – dodaje dyrektor Centrum. 

Skarbiec ze sztabą złota, bankowóz, w którym znajduje się milion złotych w banknotach, cenne polskie numizmaty – w tym denar Bolesława Chrobrego – oraz złote monety z całego świata, to tylko niektóre atrakcje czekające na zwiedzających. Goście Centrum Pieniądza dowiedzą się także jak działa rynek kapitałowy oraz bank centralny, poznają proces produkcji pieniędzy, a także sprawdzą wiedzę zdobytą podczas zwiedzania w wielu grach i quizach.

Jak? Gdzie? Kiedy?

Centrum Pieniądza NBP zostało otwarte dla publiczności w Noc Muzeów – 14 maja 2016 r. Wejście do Centrum jest bezpłatne i dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Ze względów bezpieczeństwa ilość osób przebywających w Centrum jest ograniczona.

Rezerwacja zajęć w Centrum Pieniądza NBP możliwa jest poprzez stronę www.cpnbp.pl