Pokaż/Ukryj opcje strony

Na początek

 • Monopoly, czyli sprawiedliwa nierówność 26.07.2017

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Monopoly! To kultowa gra, łącząca w sobie właściwości symulacji i gry edukacyjnej, odwzorowującej proces społeczny, w którym występuje rywalizacja ekonomiczna. Wszyscy o niej słyszeli, a wielu grało i gra, odgrywając w ten sposób zminiaturyzowany obraz sytuacji możliwych w realnym świecie.

 • Pamiątki wielkiej wizji 22.01.2016

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Pierwszy polski bank centralny – Bank Polski – został powołany do życia w 1828 roku. W porównaniu ze szwedzkim Riksbanken (1664) czy Bank of England (1694) wydaje się, że późno, jednak pamiętać trzeba, że warunki ustrojowe I Rzeczpospolitej praktycznie uniemożliwiały powstanie takiej instytucji.

 • Białe kruki z bankowej biblioteki 11.12.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Kierujący Centralną Biblioteką NBP Robert Polkowski jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o księgozbiorze i historii bankowej książnicy. Spośród bogatej i różnorodnej kolekcji prezentuje dwa białe kruki, prawdziwe skarby bibliotecznych zbiorów

 • Lichwa – smok z wieloma głowami 10.12.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Lichwę, której ślad pojawia się już w starożytnym Babilonie, potępiają zgodnie trzy największe religie monoteistyczne: jest grzechem dla żyda, chrześcijanina i muzułmanina. A mimo to, jako praktyka społeczna, przetrwała do dziś

 • Dobre praktyki w nauczaniu przedsiębiorczości i tworzeniu ekosystemów przyjaznych przedsiębiorczości w Europie 16.11.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Fundacja Inkubator Technologiczny, Instytut Edwarda de Bono na Uniwersytecie Maltańskim i brytyjska organizacja pozarządowa Peace Child International mają przyjemność zaprezentować raport „Dobre praktyki w nauczaniu przedsiębiorczości i tworzeniu ekosystemów przyjaznych przedsiębiorczości w Europie".

 • Poznaj NBP! 02.09.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Narodowy Bank Polski przygotował serwis internetowy, który w przystępny sposób prezentuje nie-ekonomistom informacje o roli i zadaniach NBP. Poznaj.nbp.pl powstał w ramach kampanii informacyjnej „Dbamy o wartość pieniądza".

 • Młodzież pokazała pazur 24.07.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  W najnowszym numerze miesięcznika Spot On najlepsze prace zgłoszone do konkursu „Gdyby to zależało ode mnie, to…"

 • Zmiany w serwisie NBPortal.pl! Konieczna ponowna rejestracja! 26.05.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  NBPortal.pl towarzyszy Państwu od 2004 roku. Przez lata nasz portal edukacyjny przybliża tajniki ekonomii przede wszystkim uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentom i nauczycielom. Dziękujemy, że jesteście Państwo czytelnikami naszego serwisu.

 • Materiały dydaktyczne Fundacji NBP 25.05.2015

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Fundacja Narodowego Banku Polskiego udostępnia materiały edukacyjne, które zostały stworzone przez specjalistów i praktyków w zakresie nauczania przedsiębiorczości.

 • Jakich młodych kandydatów szukają pracodawcy i jak oceniają ich kompetencje? 02.04.2014

  Wiedza > Artykuły > Na początek

  Rynek pracy to wzajemne relacje między kupującymi i sprzedającymi, w wyniku których kształtują się popyt, podaż i cena. Specyficzny jest tylko towar – są nimi kompetencje uczestników tego rynku. Rozpoczynając ścieżkę edukacyjną warto więc na wstępie zadać sobie pytanie jakie umiejętności zawodowe są obecnie oraz w niedalekiej przyszłości będą najbardziej pożądane dla pracodawców. Młodzi ludzie mogą wpływać na rynek pracy dostarczając poszukiwaną przez zatrudniających wiedzę, umiejętności oraz kompetencje interpersonalne.