Pokaż/Ukryj opcje strony

Gospodarka

 • Gdzie będzie Polska za 5 i 10 lat 10.05.2012

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Polityka rozwoju oparta na własnym potencjale, zaangażowanie domeny państwowej i obywatelskiej, głęboka zmiana instytucjonalna oraz inne podejście do członkostwa w Unii Europejskiej. To ma zapewnić dalszy rozwój gospodarczy Polski w ciągu następnych 5-10 lat.

 • Obecny model kapitalizmu trzeba zmienić 13.03.2012

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Minister finansów Jacek Rostowski i prezes NBP Marek Belka, a z nimi bankowcy i politycy, w gorącej dyskusji zorganizowanej przez tygodnik Polityka szukali winnych przeciągającego się kryzysu. Politycy obwiniali bankowców, bankowcy polityków, a przedsiębiorcy wskazywali na rozjazd między podejmowaniem decyzji a odpowiedzialnością za nie.

 • Brak reguł powoduje rozrzutność 20.02.2012

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Układ w Unii można porównać do bochenka chleba: zostaje wypieczony pod warunkiem, że młynarz i piekarz dojdą do porozumienia. Jeśli dojdą - bochenek trzeba podzielić i zdecydować ile kto może wziąć. Pierwszy krok, to gra o sumie dodatniej, gdzie możliwy jest układ wygrana-wygrana, drugi, czyli podział, to gra o sumie zerowej - tłumaczą autorzy propozycji wprowadzenia reguł wyjścia z unii walutowej.

 • Rating Hiszpanii lepszy niż Polski dzięki euro 13.02.2012

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  Agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła rating kilku krajów strefy euro. Wywołało to ponowne kontrowersje w ocenie działań agencji ratingowych. Trudno je winić za kryzys, ale można zadać pytanie, na ile dobrze oceniają wiarygodność rządów? Dlaczego ocena wiarygodności zmagającej się z recesją Hiszpanii jest lepsza niż Polski?

 • Wzrost gospodarczy będzie niższy, ale stabilny 06.02.2012

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  O 0,6 punktu spadł w styczniu wobec grudnia wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce. Ten wskaźnik wzrostu gospodarczego nieznacznie obniżył się w ostatnim roku w stosunku do najwyższego poziomu, zanotowanego w listopadzie 2010 r. Można to nazwać raczej stabilizacją niż spowolnieniem gospodarczym.

 • Europa myśli lokalnie, dlatego jest nieinnowacyjna 13.09.2011

  Wiedza > Artykuły > Gospodarka

  W USA panuje przekonanie, że co jest dobre dla Stanów, to jest to dobre dla całego świata. W Europie, jeśli ktoś coś wdroży w swoim kraju, to jest zadowolony, że to działa w tym kraju. Jak się doda problemy, jakie napotyka biznes w Europie: przetargi, komisje itp., to prawie wyklucza to osiągnięcie sukcesu w innowacyjnych dziedzinach – mówi prof. Wojciech Cellary!