Pokaż/Ukryj opcje strony

Między stabilizacją a ekspansją. System finansowy w służbie modernizacji

Polskie Towarzystwo Historii Gospodarczej zaprasza na projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej, pt. "Między stabilizacją a ekspansją. System finansowy w służbie modernizacji".

Głównym celem przedsięwzięcia jest rozwój i promocja wiedzy na temat historii pieniądza i finansów. W ramach projektu w dniach 25-27 kwietnia w Ciechanowcu odbył się warsztat "Między stabilizacją a ekspansją. System finansowy w służbie modernizacji".

Uczestnicy warsztatu wygłosili referaty w ramach czterech bloków tematycznych: Bankowość centralna, Bankowość komercyjna, Waluta, Skarbowość. Byli wśród nich ważni przedstawiciele historii gospodarczej i społecznej w Polsce, jak profesorowie Piotr Franaszek, Dariusz Jarosz, Janusz Kaliński, Roman Macyra czy Wojciech Morawski oraz goście zagraniczni. Ich wystąpienia oraz dyskusja podsumowały dotychczasowy dorobek polskiej historii pieniądza i finansów oraz wskazały dalsze możliwości rozwoju dyscypliny.
 
W dniach 17-21 września br. odbędzie się XIX Zjazd Historyków Polskich w Szczecinie, podczas którego Polskiemu Towarzystwu Historii Gospodarczej powierzono organizację seminarium. W jego trakcie wytypowani uczestnicy kwietniowego warsztatu przedstawią jego najważniejsze wyniki oraz będą promować publikację, która powstanie w ramach projektu. Jej redaktorami naukowymi będą profesor Wojciech Morawski i dr Jerzy Łazor.