Pokaż/Ukryj opcje strony

Konkurs "Przedsiębiorcza Szkoła"

data publikacji: 5 Września 2014

autor: NBPortal

Wraz z początkiem września czas wakacyjnego wypoczynku dobiegł końca, a mury szkół ponownie wypełniły się uczniami. Aby rok szkolny był czasem zdobywania nowych, ciekawych doświadczeń Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości ogłasza ogólnopolski konkurs "Przedsiębiorcza Szkoła". Inicjatywa skierowana jest do szkół ponadgimnazjalnych.

Głównym zadaniem projektu jest zainspirowanie zarówno nauczycieli jak i uczniów do poszukiwania innych niż podręcznik form edukacji przedsiębiorczości oraz do zwiększenia udziału młodzieży w decydowaniu o tym, w jaki sposób zdobywają wiedzę z tego zakresu. "Przedsiębiorcza szkoła" ma kształtować umiejętności uczniów, zachęcić nauczycieli do innowacyjnych i kreatywnych metod nauczania, a także ma pomóc w podnoszeniu jakości edukacji w Polsce.

Jak się zgłosić? Wystarczy do 20 października 2014 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy i opisać plan projektu swojego autorstwa. Chcemy zachęcić uczniów do tego, by korzystali z możliwości, jakie daje im szkolny przedmiot „Podstawy Przedsiębiorczości". Celem zgłaszanych projektów ma być zwiększenie wiedzy uczniów na temat funkcjonowania rynku pracy i zagadnień związanych z przedsiębiorczością w oryginalny sposób. Mamy nadzieję, że uczniowie wykażą się z jednej strony pomysłowością, a z drugiej – realizmem, pracując nad swoimi zgłoszeniami – mówi Agnieszka Nowakowska, koordynatorka projektu w Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Zwycięska drużyna otrzyma 5000 zł na realizację swojego pomysłu oraz tytuł Przedsiębiorczej Szkoły dla placówki, którą reprezentuje. Projekt ma pokazać jak ważna jest przedsiębiorczość jako postawa i jak duża różnorodność działań się z nią wiąże.

Cele kształcenia ogólnego, sformułowane w nowej podstawie programowej, podkreślają konieczność zdobywania umiejętności i rozwiązywania problemów poprzez wykonywanie różnorodnych zadań. Dlatego tak ważne są zajęcia praktyczne, w których uczniowie będą mogli sprawdzić zdobytą wiedzę teoretyczną oraz rozwinąć umiejętności miękkie. Metoda projektowa wykorzystywana w konkursie z pewnością pomoże zaszczepić w uczniach chęć do działania, przejmowania inicjatywy i inwestowania we własny rozwój- mówi Emilia Podolska z portalu Edulandia.pl, który jest patronem medialnym konkursu.

W konkursie mogą brać udział maksymalnie 5-osobowe drużyny złożone z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uroczysty finał i rozdanie nagród nastąpi 26 listopada 2014 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Projekt realizowany jest przy współpracy Forum Młodych Lewiatan, Klubu Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS Narodowego Banku Polskiego oraz Amway Polska. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.