IV edycja Programu Stypendiów Pomostowych 2005/2006

Program jest administrowany przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości (FEP).
I. Cel Programu
Celem programu jest ułatwienie młodzieży ze wsi i małych miast pokonania wyjątkowo trudnej dla niej bariery związanej z rozpoczęciem nauki w szkole wyższej poprzez ufundowanie stypendiów na pierwszy rok dziennych studiów magisterskich. Zakładamy jednocześnie, iż perspektywa uzyskania takiego stypendium będzie działać motywująco na uczniów szkół ponadgimnazyjanych/średnich, spełniających kryteria programu.
II. Adresaci programu
Adresatami programu są maturzyści, którzy zostali przyjęci na I rok dziennych studiów magisterskich realizowanych w trybie jednolitym lub dwustopniowym, pochodzący ze wsi i małych miast do 20 tysięcy mieszkańców i spełniający warunki określone w regulaminie. O stypendia mogą się ubiegać maturzyści z rodzin o bardzo niskich dochodach i jednocześnie osiągający dobre wyniki w nauce, w szczególności zaś młodzież już wcześniej objęta programem wsparcia ANR oraz lokalnych organizacji pozarządowych.
III. Założenia IV edycji i organizacja Programu Stypendiów Pomostowych
W IV edycji zamierzamy rozszerzyć zasięg Programu. Program Stypendiów Pomostowych będzie skierowany do młodzieży pochodzącej ze wsi i małych miast do 20 tys. mieszkańców, szczególnie z terenów po dawnych ppgr, do młodzieży objętej programami stypendialnym organizacji lokalnych w szkole ponadgimnazjalnej/średniej oraz do młodzieży uczestniczącej w innych programach edukacyjnych PAFW. W IV edycji planowane jest przyznanie 1400 stypendiów.
Z uwagi na rozszerzenia zasięgu Programu, IV edycja realizowana będzie w trzech segmentach:
Segment I będzie wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Narodowego Banku Polskiego, Banku Pocztowego S.A., firmy Polskie Młyny S.A. oraz powstanie przy wsparciu organizacyjnym Agencji Nieruchomości Rolnych. Adresowany jest do młodzieży z rodzin byłych pracowników ppgr, spełniającej warunki określone w regulaminie. W tym segmencie planowane jest przyznanie 1100 stypendiów.
Segment II będzie wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Banku Polskiego, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz koalicji lokalnych organizacji pozarządowych. Adresowany jest do młodzieży, która otrzymywała w szkole ponadgimnazjalnej/średniej stypendia z tychże organizacji. W II segmencie planowane jest przyznanie 200 stypendiów.
Segment III będzie wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Organizacji realizujących inne programy edukacyjne PAFW. Adresowany jest do młodzieży uczestniczącej w tych programach. W nowym segmencie planowane jest przyznanie 100 stypendiów.
W roku akademickim 2005/2006 stypendium pomostowe będzie wynosiło 3500 zł i będzie wypłacane przez 10 miesięcy (od października do lipca) po 350 zł miesięcznie.
Więcej informacji o Programie można znaleźć na stronie www.fep.lodz.pl