Pokaż/Ukryj opcje strony

Centralna biblioteka NBP

Zapraszamy do korzystania z Centralnej Biblioteki NBP, która posiada unikalne zbiory z zakresu nauk ekonomicznych, w szczególności z dziedziny bankowości, finansów, zarządzania, a także marketingu, prawa czy wiedzy o Unii Europejskiej.

Znajdź poszukiwaną książkę – przejdź do wyszukiwarki Centralnej Biblioteki NBP - Internetowa wyszukiwarka zasobów książkowych

Centralną Bibliotekę Narodowego Banku Polskiego powołano do działania w 1947 roku. Biblioteka ma status biblioteki naukowej.

Centralna Biblioteka NBP posiada jeden z najbogatszych zbiorów w Polsce z zakresu nauk ekonomicznych, w szczególności z dziedziny bankowości, finansów, polityki pieniężnej, zarządzania, marketingu, prawa oraz wiedzy o Unii Europejskiej.

Księgozbiór CB NBP liczy ponad 145 tys. woluminów książek. Centralna Biblioteka prenumeruje rocznie 174 tytuły czasopism krajowych i zagranicznych. W Centralnej Bibliotece dostępne są także elektroniczne bazy danych, między innymi: Lex, Legalis, JSTOR, ScienceDirect, Proquest, IMF eLibrary, OECD iLibrary oraz IBUK Libra.

W 1987 roku Centralna Biblioteka NBP stała się Biblioteką Depozytową Banku Światowego i w chwili obecnej posiada w swoich zbiorach ponad 5100 publikacji Banku Światowego.

Pracownicy Centralnej Biblioteki NBP udzielają użytkownikom pomocy m.in. w zakresie:

  • uzyskania informacji o działalności Centralnej Biblioteki NBP i o jej zbiorach,
  • przeszukiwania zasobów i pozyskiwania informacji,
  • korzystania z katalogów elektronicznego oraz kartkowego,
  • weryfikacji i udostępniania informacji.

Czytelnicy CB NBP mają do dyspozycji 22 miejsca w czytelni z możliwością podłączenia laptopa, w tym 5 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu, baz danych i drukarki. Dodatkowe stanowisko komputerowe znajduje się także w wypożyczalni.

Z myślą o czytelnikach z dysfunkcją wzroku w Centralnej Bibliotece NBP stworzono dedykowane stanowisko komputerowe wyposażone w drukarkę brajlowską, lupę elektroniczną oraz linijkę brajlowską.

Zbiory są dostępne dla wszystkich. Biblioteka mieści się w gmachu głównym Centrali NBP przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie.

Godziny otwarcia:

Centralna Biblioteka Narodowego Banku Polskiego jest otwarta w następujące dni:

od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8:00 do 16:00,

w soboty, od września do czerwca – w godzinach od 9:00 do 13:00

*W lipcu i sierpniu biblioteka nieczynna w soboty.

Kontakt: (22) 185-29-62 (czytelnia), 185-13-72 lub 185-18-42 (wypożyczalnia), biblioteka@nbp.pl